| KellyGreen a întrebat:

Stiu ca poate unii au probleme serioase si eu pun intrebarea asta care nu prea e de TPU dar cred ca ati observat ca au inceput sa apara pe TPU intrebari legate de teme. Si acum as vrea sa ii rog pe toti cei care rezolva temele astea sa nu o mai faca, adica pentru ce o faceti, pentru o amarata de fundita? Ganditi'va la cei care pun intrebarea, ganditi'va ce o sa faca ei la un test, o sa intrebe profesoara" Doamna pot va rog sa postez si eu intrebarea asta pe TPU ca nu stiu cum sa rezolv exercitul?" Si pana la urma le faceti mai mult rau decat bine, ei pur si simplu copiaza rezolvarea si in cap nu le ramane nimic. Si acum fac apel si la cei care posteaza intrebari cu tema de la scola, oameni buni voi ce naiba aveti, dupa ce ca, cred ca s-a spus de atatea ori ca e interzisa postarea de teme voi inca continuati? Ce dumnezeule nu aveti memorie, nu vedeti, duceti'va mama la medic daca e asa. Acum cred ca sunt si oameni care pur si simplu cer doar sa li se explice putin, dar mjoritatea vor tot raspunsul. Acum haideti va rog sa incercam sa nu mai raspundem la intrebari care cer rezolvarea mura'n gura si sa le raportam. Si va rog sa ma scuzati pentru ca am pus o intrebare ca aceasta dar e insuportabil ce se intampla.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sa-mi dau si eu cu parerea. Cred ca nici o interdictie totala nu este potrivita. De acord sa nu le rezolvam temele. Sa nu le facem o compunere, un eseu sau sa le rezolvam o problema de matematica. Dar un "hint", cum ar zice englezul, o idee, un punct de plecare in rezolvarea unei probleme cred ca s-ar putea accepta. Sa zicem, de exemplu: Vezi, compara triunghiurile cutare si cutare; ele sunt asemenea (la o problema de geometrie). Ceva de genul asta. Si in continuare sa-i lasam sa rezolve singuri. Cum ti se pare ideea?

| KellyGreen explică (pentru sabin89):

Da, lucrul asa l'am spu si eu ca sunt oameni care cer doar sa li se explice putin dar acum sincer de cate ori ai intalnit asa ceva? Eu chiar ieri, am intalnit o utilizatoare care pusese tema la bio si ne mai si mintea in fata ca ea vroia doar sa faca un exercitiu care era cu 2 lectii mai in fata, o utilizatoare i'a raspuns la intrebare si ea nu ma vroia sa ii dea funda. Adica ei se vad cu tema facuta si nu mai dau nici o fundita. Dar cred ca marea problema e fundita, daca nu ar mai exist fundita cred ca ar fi altceva.