| Ioana_Madalina_1997_6nvb a întrebat:

Tatal meu are 43 de ani, a fost 6 ani subofiter la M.A.I. si a fost trecut in rezerva in 2000 fiindca a plecat in strainatate. Acum, ar dori sa se reangajeze. Ar putea? Nu conteaza daca la M.A.I. sau la jandarmi, pompier SMURD etc. Are pregatirea necesara si este apt pentru asa ceva. Va multumesc.

2 răspunsuri:
| ghostlabbrador77 a răspuns:

Din cate stiu eu, rezervistii se pot intoarce la datorie ( cu conditia sa nu fi trecut de varsta de pensionare), iar ca sa se reangajeze, trebuie sa depuna o cerere (s-ar putea sa fie respins daca nu au locuri libere sau nu vor sa mai angajeze alti oameni), cererea trebuie depusa ori la primarie ori la sectia serviciului la care vrea sa se angajeze(pentru pompieri la sectia de pompieri), insa este posibil sa fie nevoie sa fie nevoie sa mai dea niste teste. Pentru locul exact in caretrebuie depusa cererea, cel mai sigur este sa intrebe ori la sectia de relatii cu publicul/ajutor al celor de la M.A.I. ori la o sectie(de jandarmi daca vrea sa devina jandarm), la fel de bine este posibil sa nu il accepte intr-un anumit domeniu pentru ca nu are pregatirea necesara(de exemplu sa nu il accepte la pompieri pentru ca nu are pregatire de pompier ci de politist). Sper ca am fost de folos happy

| pikakatejulia8 a răspuns:

Sigur