| Adina23585 a întrebat:

Am 13 ani si nu stiu de ce imi intarzie ciclul. Daomne fereste nu am avut contacte sexuale dar mi-e frica si nu stiu de ce nu imi vine. vreun sfat ceva?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te mai speria degeaba, este normal ce ti se intampla.
Gandeste-te ca organismul tau acum a inceput sa se maturizeze, abia invata sa produca hormonii specifici si asa ai ajuns sa ai primul ciclu.Ca sa ajungi la stadiul de a avea ciclu in fiecare luna,trebuie sa astepti,sa te dezvolti mai mult,sa ajunga si sa se stabilizeze la un anumit nivel productia ta de hormoni.
Deci, nu te speria si nu fii nerabdatoare, trec 6 luni,un an,chiar si doi pana se stabilizeaza ciclul tau.
Discuta putin cu mama ta, e femeie si se va bucura sa-ti fie aproape si sa te sfatuiasca!
Nu mai fii ingrijorata, nu ai nici un motiv!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna draga meahappy daca esti "curata" de ce nu o intrebi pe mami tau? nu crezi ca ea este mai aproape de tine? ea te va ajuta cu siguranta, daca nu ai inceput viata sexuala felicitari, si pastreaza-te asa cum esti cat mai mult, deci nu iti fie teama si intreab-o pe mami tau, e ceva normal sa ai un ciclu neregulat la inceput.ai grija de tine papawave

caramela
| caramela a răspuns:

Pai am chiulit 4 fete de la scoala, ne-am dus la o colega, am taiat o gaina am facut gratar am baut si cate un paharel de must si apoi am venit la ultimile 2 ore ca aveam cu diriginta...laughinglaughinglaughing mentionez ca eram in clasa a X-a eram mari dom'le, cu toate ca eram mari, aceasta mi se pare cea mai frumoasa amintire de care imi aduc aminte cu drag, si rad si copiii mei ce trasnaie a putut sa faca mamicuta lor draga:devil Asta mi se para cea mai hazlie intamplare. a ta care ar fi?smugsmug

| caramela a răspuns (pentru caramela):

Hei ce se intampla? ce cauta intrebarea mea aici?crying ce e de facut?crying

| Trolli a răspuns:

Ciclul mentrual la adolescente este neregulat. Nu te speria, vei avea ciclul regulat abia dupa cativa ani.