| Mirunicadulceata a întrebat:

Daca la dezvirginare mi-a intarziat ciclul 4 zile, acum ca am avut contacte sexuale o sa-mi intarzie iar?(contactele au fost in perioada nefertila).Si daca imi intarzie sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul, ziua in care porneste/incepe procesulde sangerare menstruala ciclica este stabilit si programat STRICT HORMONAL Din acest motiv momentul in care porneste menstruatia depinde pur si simplu DOAR de modul in care s-a desfasurat activitatea hormonala in organismul fiecarei femei pe intreaga durata a fiecarui ciclu din prima zi de menstruatie pana in ziua viitoarei menstruatii. Din acest motiv lungimea ciclului menstrual NU va fi si nici NU poate fi modificata de prezenta unor factori externi cum ar fi boala, stresul si mai ales prin activitatea sexuala. Bineinteles exceptand situatia in care in urma unor acte sexuale neprotejate ia nastere o sarcina neplanificat, nedorita. Pornirea sangerarii menstruale cu o anumita abatere in +/- de cateva zile fata de un anumit numar de zile bine stabilite se poate produce numai in cazurile in care apar fluctuatii si/sau dereglari minore ale activitatii hormonale, care uneori pot sa apara imediat dupa inceperea vietii sexuale. In concluzie NU esti de fiecare data in mod ''automat'' insarcinata, ori de cate ori apar unele dereglari ale ciclului de tipul celei descrise de tine. Multa sanatatE!

| Mirunicadulceata explică (pentru corbulalbrosu):

Am 18 ani si de abia mi-am inceput viata sexuala, a fost neprotejata insa am folosit metoda intreruperii si luna trecuta si mi-a intarziat ciclul 4 zile apoi a venit, si acum a intarziat iar o zi si poate mai intarzie cateva zile...

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ciclul î ti întîrzîie deoarece il ai neregulat, si după dezvirginare si contacte sexuale repetate sunt dereglări hormonale in corpul tau, normale pana se va obisnuii corpul si se va autoregla ciclul, oricum mergi la medicul tau ginecolog pentru un consult amănunțit de specialitate. Multă sanatate, ce varsta ai? Mersii.

| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul nu intarzie din cauza dezvirginarii!
Ciclul intarzie doar dace sti insarcinata sau apar modificari hormonale.
Cel mai probabil ai un ciclu de tip nergulat sau esti gravida.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ambele intrebari.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu ai un ciclu regulat e normal să nu îți vină la aceeași dată.