| CosMinUtZuuUu a întrebat:

Buna TPU kiss
Am inceput clasa a 9-a si profa de biologie ne-a spus ca va trebui sa facem fiecare cate un proiect ( si ne-a dat ca exemplu sa luam un melc si sa-l punem pe pamant, apoi pe fier si sa observam cat de repede merge; sau sa punem 2 plante prima la lumina rosie si a 2a la lumina albastra si sa vedem ce se intampla apoi sa scriem - astea ni le-a dat exemple si noi sa facem ceva diferit) Nu am nici o idee despre ce as putea face. M-am gandit la garoafa/trandafirul alb care se coloreaza daca pui cerneala dar a spus ca s-a saturat de acel proiect pentru ca majoritatea elevilor se gandesc sa faca asta. Aveti cumva vreo idee despre ce as putea face? kiss

1 răspuns:
| lianaiovan a răspuns:

Buna! Poti lua o coala de hartie, jumatate alba, jumatate neagra si apoi sa pui pe epartea neagra larve de insecte. Ia o lampa si pumineaza foaia si o sa vezi ca larvele se muta pe partea alba. Motivul este ca culoarea negru atrage caldura, pe cand albul nu. Sper ca te-am ajutat. Paaa!