| iwanttodestroytheworld a întrebat:

TPU! Am nevoie urgenta de ajutorul vostru.
Cineva a postat o poza pe Facebook in care apar si eu si nu imi place. Desi nu sunt etichetata, vreau ca persoana respectiva sa o stearga. Continutul acesteia implica consumul de alcool insa nu sunt sigura daca incalca astfel normele de folosire ale Facebook-ului. Ultima optiune ar fi sa-i cer persoanei care a postat poza sa o stearga. Am cautat solutii pe internet si cineva spunea ca Facebook-ul ar putea sterge o poza daca cel putin 10 persoane ar raporta-o. As putea sa-mi rog cativa prieteni sa faca asta. Insa aici am cateva intrebari.
Persoana care a postat poza ar putea afla cine a raportat-o? Eu am citit ca nu, dar vreau sa fiu sigura.
Chiar as primi ajutorul Facebook-ului in situatia asta avand in vedere ca mai mult de o persoana raporteaza poza? Ei spun ca analizeaza si apoi stabilesc daca o sterg sau nu. V-am spus, continutul imaginii implica consumul de alcool. Este acesta un motiv rezonabil pentru a o sterge?
Va rog mult sa ma ajutati daca puteti. Exista unele persoane care ar putea folosi aceasta poza impotriva mea deci chiar trebuie sa o sterg.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Nici intr-un caz nu iti apare cine te-a raportat, poti sa folosesti cu incredere raportarea. Asa e cand posteaza niste natarai fara acordul tau niste poze pe facebook pentru ''amuzament''! Eu am renuntat la panarama aia de cont de mult. In concluzie, puteti sa raportati fara retineri/

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scrie-i ADMINULUI forumului TPU si explica-i cine esti si ce doresti, eventual ataseaza linkul cu poza ta si username-ul celui care ti-l foloseste ilegal.

| Drimmero a răspuns:

Multumesc, dar nu trebuia, nu fug dupa funde, doar imi place sa ajut.

| iwanttodestroytheworld explică (pentru Drimmero):

Trebuia sa ma tin de cuvant, doar am zis ca dau funda. In plus, mi-a placut raspunsul tau, nu a fost ca al Grettei care am impresia ca a gresit intrebarea.

| R0R0 a răspuns:

Nu ar fi mai usor daca vorbesti cu persoana ce a pus poza? Poate, daca o rogi, o va sterge

| iwanttodestroytheworld explică (pentru R0R0):

Ba da, chiar asta am si facut. Se pare ca raportarea unei poze pe Facebook implica mai multe optiuni: sa-i trimiti persoanei care a postat poza un mesaj prin care sa o rogi sa o stearga, sa stergi persoana respectiva din lista de prieteni sau sa-i dai block. Ultimele variante nu stiu daca m-ar fi ajutat cumva deci mi-a ramas sa o rog sa o stearga si, din fericire, a fost intelegator.

| syd a răspuns:

De ce nu vorbesti cu persoana respectiva