| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am o intrebare, am "furat" dintr-un magazin, spun in ghilimele deoarece a fost neintentionat, nerealizand ca am bagat 2 ciocolatele(max 5 lei impreuna) in buzunar in timp ce scoteam altceva de pe raft. Am platit tot ce am cumparat insa la casa una dintre vanzatoare se uita insisitent la mine, sunt sanse sa ma fi vazut. Dar daca nimeni nu mi-a zis nimic, eu am realizat abia acasa, sunt sanse sa patesc ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chema deja ca ai fost văzută pe camere. O sa le plătești dacă te-o văzut, dar tu le explici ca a fost neintenționat ca nu ai fost atenta și îți ceri scuze. Dacă nici vânzătoarea de la casa care crezi tu ca te-o identificat nu ți-o spus nimic, înseamnă că totul e ok, poate s-a uitat din alte motive, sau erai tu prea emotiva și ți sa părut ca de aia s-a uitat mai atent la tine când motivul ar putea fi altul. Pentru 2 ciocolati în valoare de 5 lei nu o sa îți facă mare lucru, mai ales dacă ești minora. Fi mai atenta data viitoare ca îți poate da amenda mare și poate da interdicție în acel magazin, chiar sa îți deschida dosar penal, dar cel mai nasol e ca vei fi recunoscuta drept hoata, vei fi bârfita și marginalizata de societate. Dacă chiar e pe bune ce ai spus nu e nimic, ai greșit, dar ai grija sa nu se mai repete.

5 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Dar dacă te duci la magazin și zici că ai uitat să plătești cele două ciocolate și să ți le marcheze pe casa și apoi să le plătești ce crezi că s-ar întâmpla?

Îți zic eu, ai sta liniștită fără să-ți faci griji de pomană.

Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fura și tu ceva mai valoros nu mai fura cioco din greșeală intenționat ca ramai fără dinți laughing

| anastasiaaa123 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost neintentionat, chiar daca nu pare serios ma simt enorm de prost si chiar imi e frica sa nu cheme politia sau ceva

| anastasiaaa123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Totusi sunt sanse sa se mai uite acum pe camere din moment ce am iesit din magazin fara sa imi zica ceva?

| anonim_4396 explică (pentru anastasiaaa123):

Sunt șanse infime, în cel mai rău caz unul dintre angajați o sa îți spună ceva, dar nu va chema politia.

| anonim_4396 explică (pentru anastasiaaa123):

Chema deja ca ai fost văzută pe camere. O sa le plătești dacă te-o văzut, dar tu le explici ca a fost neintenționat ca nu ai fost atenta și îți ceri scuze. Dacă nici vânzătoarea de la casa care crezi tu ca te-o identificat nu ți-o spus nimic, înseamnă că totul e ok, poate s-a uitat din alte motive, sau erai tu prea emotiva și ți sa părut ca de aia s-a uitat mai atent la tine când motivul ar putea fi altul. Pentru 2 ciocolati în valoare de 5 lei nu o sa îți facă mare lucru, mai ales dacă ești minora. Fi mai atenta data viitoare ca îți poate da amenda mare și poate da interdicție în acel magazin, chiar sa îți deschida dosar penal, dar cel mai nasol e ca vei fi recunoscuta drept hoata, vei fi bârfita și marginalizata de societate. Dacă chiar e pe bune ce ai spus nu e nimic, ai greșit, dar ai grija sa nu se mai repete.