| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Am o întrebare, o persoană transgender poate intra in armata română? Și nu vreau să se trezească transfobii vorbind.Mai ales aș vrea răspuns de la cineva cu experiență militară. Mulțumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Sigur.Criteriile bazate pe sex, orientare sexuală, religie etc nu se iau în calcul la armată. Acolo contează să fie în regulă condiția fizică și celelalte cerințe practice și teoretice în funcție de specializare.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"o persoană transgender poate intra in armata română?"

dacă trece de vizita medicală, de ce nu?

| Mosotti a răspuns:

Poate intra in armata romana oricine trece testele psihologice si ce teste mai sunt, nu conteaza ca e trans sau nu.
Adica conditia de baza e ca acea persoana sa fie sanatoasa.

| Dismally a răspuns:

Daca le spui ca esti barbat spre exemplu iar la examenul medical va reiesi altceva nu poti. Poti doar daca nu spui nimic depre partea cu trans, declari sexul cu care te-ai nascut si indeplinesti toate conditiile lor medicale, studii, varsta etc.