| anonim_4396 a întrebat:

Bună fraților, am o întrebare.O persoane transgender își poate schimba sexul in buletin?(dacă nu cam cât durează să dai în judecată statul?+poți câștiga cazul).Aș dori să-mi raspundă cineva calificat plus să nu se trezească transfobi să vorbească. Mulțumesc Anticipat.

Dau fundă

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu se poate, sexul se trece conform nasterii, daca esti baiat se trece masculin, daca esti fata se trece feminin.
Doar daca iti schimbi sexul prin operatie se va trece noul sex.
Si n-ai cum sa obtii un nou sex prin judecata, ti-ar fi respinsa cererea ca inadmisibila sau neintemeiata.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ce dai statul in judecata? Ca tu te-ai nascut intr-un fel dar vrei sa fii altfel?
Stupid!

| Violleta2022 a răspuns:

Asa ceva nu este posibil nicaieri in lume, fiidca tu ai un anume organ sexual in pantaloni, cu care te-ai nascut si doar acela poate apare intr-un act oficial si legal, indiferent ca mental tu te consideri de alt gen sexual.

Dar peste ani, cand devii major si decizi sa-ti elimini chirurgical penisul, poti deveni fizic "femeie", iar in acest caz se poate obtine un at medical oficial cu modificarile facute si ulterior un act judecatoresc, prin care iti poti schimba sexul in actele legale, cat si numele. (cel putin stiu ca asta este posibil in Australia, dar nu sunt sigura daca este posibil si in Romania).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, teoretic se poate.
Practic asta se face doar printr-o hotarare judecatoreasca, dar pentru a cere asta in instanta trebuie sa parcurgi niste pasi medicali de la tratamentele cu hormoni la diagnosticarea disforie de gen si pana la operatii. Abia apoi poti incepe procesul juridic care se poate intinde luni de zile, ani probabil. Si inainte de asta trebuie sa consulti jurisprudența in aceste cazuri sa vezi care e rata de succes

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

Adica ce sa mai dai la dus si intors, ca tot cu morile de vant o sa se lupte laughing

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Eu i-am explicat ce am citit intr-un articol chiar zilele trecute cand pusese cineva intrebarea despre o lege de prin Germania legata de schimbarea actelor de identitate. Acum ca are sau nu sanse de reusite nu stiu. Probabil daca face operatiile de schimbare de sex complete s-ar putea sa aiba o sansa.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Merge ce vrea el, stiu trei transi aici care au facut asta, au sexul dorit in buletin.
Doi erau din barbat in femeie, celalalt din femeie in barbat.
Nici nu trebuie sa faca operatia de sex macar. Are pasii acolo dati de mine.
E o intreaga tevatura dar aia este.

| Mosotti a răspuns:

O sa iti dau toti pasii care duc si la schimbarea sexului din buletin.

https://easyupload.io/jtd273

Nu trebuie sa dai nici un stat in judecata, pasii aia daca-i urmezi e bine, sunt multi dar aia este.

Normal ca se poate schimba sexul si in buletin. Chiar se poate schimba inainte sa faci tranzitia se pare.
Pasii aia sunt de la un trans care din femeie s-a facut barbat.
Dai jos fisierul si citesti f atent.

Merge sa schimbi sexul in buletin si daca nu faci schimbarea sexului fizic. Cine mi-a dat pasii, s-a facut din fata barbat dar nu si-a schimbat si fizic sexul, are in buletin ca e barbat acum.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă și-l schimbă și în realitate, gen face operație.Așa am înțeles, că atunci se schimbă și actele pentru că devine din punct de vedere fiziologic, medical de sexul respectiv.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu am auzit asa ceva la noi in tara. Si nici nu cred ca o sa se intample vreodata, cel putin nu prea curand. Gandeste-te ca o institutie puternica in stat se poate considera si Biserica Ortodoxa Romana (BOR). Pentru ca majoritatea cred in aceasta religie si cotizeaza financiar la ei fara ca ANAF-ul sa intervina. In biserica se invart milioane de euro. Crezi ca ar permite BOR ca statul roman sa accepte comunitatile gay sau transgender? Ar fi o lovitura mare pentru milioanele de adepti si pentru bugetul lor. Asa ca ei au sfori si pile chiar in orice institutie din stat. De la politie pana la guvern. Fa niste cercetari si ai sa vezi ca din 2000 pana acum, orice lege sau propunere de lege care s-a luat in considerare de guvern, si care avea la baza ideologii contradictorii BOR, nu au fost puse in aplicare. Oare de ce?

| J0B0MAT a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Asta nu are nicio treabă cu religia. Nu am făcut și cu siguranță nu ai făcut nici tu cercetări la toate legile, pentru că altfel nu concluzionai nici tu că parlamentul cere părerea religiei la orice lege.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru J0B0MAT):

Iti dau un exemplu: Nu stiu daca mai tii minte cand era cu Dragnea campania aia de "familia traditionala" in care te punea sa votezi daca esti de acord sau nu ca familia traditionala sa contina doar o mama, un tata, si copiii. Era ceva scandal cu comunitatile gay si atunci. Stii cine a dat prima declaratie referitoare la aceasta campanie? Chiar reprezentantii "Marelui ALB" Boss-ul BOR. In care spuneau ca nu sunt de acord cu acceptarea comunitatilor gay sau transexuale de catre stat. Si stii ce au zis parlamentarii in marea majoritate dintre ei? Au aprobat bine inteles ceea ce au zis reprezentantii BOR. Pentru ca o asemenea acceptare, ar aduce la multi crestini care nu ar mai da bani la biserici pentru ca credinta lor ar fi distrusa odata ce aceste comunitati ar fi acceptate de catre stat si de catre biserica.
Uita-te si tu la recorder cu reportajul "Marele Alb" si ai sa vezi cat de adanc este inradacinata BOR in orice institutie de stat.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru J0B0MAT):

Si ma refer strict la legile ce favorizeaza BOR, nu toate legile. Iti dai seama ca nu are treaba BOR cu legea transporturilor sau alte legi care nu au legatura cu ei.

| J0B0MAT a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Păi asta nu are.Am dat un search pe google rapid și se poate schimba actul, de fapt e obligatoriu să se schimbe actul dacă faci schimbare de sex. Pentru că efectiv nu mai ești din punct de vedere fiziologic, mental, social de genul vechi.
Dacă vrea bărbatul x să aibă buletin de femeie dar nu a făcut nicio operație nimic, logic că nu se poate.

| J0B0MAT a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Aia cu gay degeaba se bagă bor-ul că o să ne oblige uniunea europeană. Dacă ar fi numai după parlament și bor, țara s-ar fi dus demult, noroc că ne mai aliniază UE la legile țărilor dezvoltate.

| StoicAnalysis a răspuns:

NU. Sexul in buletin e pus dupa certificatul tau de nastere. Daca te-ai nascut fata, feminin o sa iti apara. Chiar daca te-ai "schimbat" tu in barbat. Acelasi lucru si vice versa.

| Mosotti a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ba nu, se poate schimba si in buletin si la noi, i-am dat pasii dati mie de un trans din Romania si a facut asta.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Când un om se naște, se vede dacă-i baiat sau fată și primește un certificat de naștere.
Pe parcursul vieții el poate crede ce vrea. Dar logic este că nu-i poate trage la răspundere pe cei care i-au văzut primii cocoșelul.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Si daca in timpul vietii dispare cocoselul.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

La fel ca și cei care-și pierd o mână sau un picior. Dacă va cere, drept este să primească un certificat care să indice lipsa cocoșelului și înlocuire lui c-o protejă