| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Am o întrebare pentru cei din acest domeniu. As putea intra in armata română dacă sunt trans (bărbat) care ia hormonii? M-ar putea descalifica luarea de hormonii? Mulțumesc anticipat! (Nu vreau sa primesc comentarii de hate dacă nu aveți să spuneți nimic bun mai bine nu spuneți nimic)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

În mod oficial, în România, conform Constituției și statutului cadrelor militare, nu există nicio interdicție de înregimentare față de persoanele LGBT (lesbiene, gay, bisexuali sau persoane transgender). Deci, înainte!

| FreddieM a răspuns (pentru Salontanul):

Bravo Salontane, asa bănuiam și eu, dar asteptam răspunsul tau pentru confirmare.
Cheers

| SapLla a răspuns (pentru Salontanul):

Îți mulțumesc pentru răspunsul dat cu respect. Mă așteptam să primesc numai răspunsurii de ocara. Îți mulțumesc pentru înțelegere

| Salontanul a răspuns (pentru SapLla):

Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Bună întrebare, am cautat ceva informații dar, nimic. Chiar sunt curios cum suna regulamentul în asemena situație.
Cheers

| Salontanul a răspuns (pentru FreddieM):

Mulțumesc! Statutul Cadrelor Militare (Legea 80/1995) este pe net si-l poate consulta oricine. Eu eram în armată când a apărut și l-am citit de-a fir a păr. Nu scrie nicăieri!

| SapLla a răspuns (pentru FreddieM):

Mulțumesc pentru faptul că ți-ai luat din timp să cauți. O zi frumoasă în continuare

| FreddieM a răspuns (pentru SapLla):

Cu plăcere. Cred ca toți au dreptul la o șansă, indiferent de identitatea de gender pe care considera ca o au, (e un sine absolut privat și personal) și indiferent de transformările genetice (hormonale) sau non pe care ei decid sa le suporte. Este în final o PERSOANA cu șanse egale cu ale tuturor, nu e chiar atât de greu de înțeles.
Seară buna și ție.
Cheers