| Patrecea a întrebat:

am o mica problema, bunica mea e intr-un azil de batrani si mama nu mai poate sa dea 22 de milioane lunar, nu stiu cum sa zic, femeia aia adica bunica mea i-a facut mult rau mamei mele. si toata lumea o judeca. ca de ce nu ii mai plateste sa stea la azil., ea acum 2 ani si a rupt picioarele, a trecu ceva tim si am vrut sa o facem sa mearga, am mers la doctori si au spus ca poate sa mearga, dar nu vrea. e o intrebare stupida, dar nu exista ceva in cat sa poate sa renunte la ea adica sa nu mai aiba nicio legatura cu bunica mea. sa renunta la ea, nu se poate. sa semneze ceva si sa nu ne mai implice in problemele ei

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Precizez de la inceput ca nu stiu exact, dar spun ceea ce gandesc. Ideea e ca, copiii NU au nici un fel de obligatie din punct de vedere legal sa aiba grija de parinti. Deci, daca mama ta nu mai poate plati si stie cat rau i-a facut, mama ta nu e obligata sa plateasca. Lumea nu are decat sa judece. Iti vorbesc din proprie experienta, ca si eu cu sotul meu am vrut sa o ajutam pe mama mea, care e bolnava, dar am lasat-o balta pe mama mea, ca pe cat bine ii faceam si cati bani ii dadeam, tot nu era multumita si vroia sa se bage in familia mea. Mai mult de atat, femeia aia (mama mea), nici nu trecuse 1 saptamana de la casatoria mea cu sotul meu, si vroia sa ne desparta, pe motivul ca sotul meu nu se comporta cu ea la fel cum se comporta cu mine. Si lumea ma judeca, ca am lasat-o pe mama mea acasa bolnava. Anyway, il are pe fratele meu. Stupida chestie, dar nu o mai lungesc. Asa ca, daca bunica ta i-a facut rau mamei tale, lasa lumea sa judece, nu merita sa investesti bani, rabdare, si nervi pentru cineva care iti face rau. Sa ai o seara frumoasa. (stiu ca o sa fie multi care dupa ce o sa imi citeasca comentariul o sa ma judece, dar putin imi pasa, nimeni nu traieste viata nimanui ca sa fie in masura sa decida ca celalalt ce sa faca; eu am dat doar un sfat, iar sfaturile sunt facute pentru a fi informative, nu ca sa le urmezi neaparat)

| Patrecea explică (pentru anonim_4396):

Multumesc din suflet pentru acest raspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru Patrecea):

Cu mare drag.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

I-ai dat exact raspunsul pe care il vrea. Adica unul total gresit si lipsit de suflet. Sa-ti amintesti la batranete de acest raspuns. Daca apuci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Nimeni nu traieste Viata nimanui, asa ca nu esti in masura sa judeci.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica exact ce faci tu in raspunsul tau. Judeci. Nu mai spun ca i-ai dat mai multa apa la moara. Daca asemenea sfaturi dai unui copil, e grav.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Domnule/Doamna, ei sunt viitorul omenirii, daca urmeaza aceeasi banda veche, unde ajungem? Parintii au ales cum sa fie, ei sunt descendenti, pot alege cum sa fie. Asta am facut si eu la randul meu. Nu mai sustineti monarhia absolutista in familii sau comunismul.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ăsta e viitorul omenirii chiar imi este jenă. Să-i dau drk pe cei datorită cărora esti pe lumea asta.
Aici vorbim de relatiile familiale, să avem grija si sa-i respectam pe cei care au avut si au grijă de noi.
Ce legătură are asta cu monarhia si cu comunismul? Tu te auzi ce prostii debitezi?
P.S. Sunt barbat. Sau domn, cum vrei sa spui.

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

Scuze. Semnul intrebarii dupa prima fraza.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spui ca esti insarcinata. Ai sa vezi cum este sa cresti tu un copil si cand va fi mare sa-ti intoarca spatele.

| Patrecea explică (pentru darrio2007):

Scz pentru greseli

| darrio2007 a răspuns (pentru Patrecea):

Eu gresisem nu tu.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca e bunica ta inseamna ca e mama mamei tale. Ce suflet ar avea mama ta ca sa o abandoneze? De tine nu poate fi vorba, ca se vede clar asta. Mai ales ca si bunica are pensie, asa ca nu mama ta da acei bani. Sau dă doar o mică parte din ei. Esti jalnic daca gandesti asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Stiu ca articolul asta nu se potriveste exact aici, dar are unele adevaruri:
https://www.jurnaldinromania.ro/......l-nostru/.

Citez din articol: "Voi v-ati trait traiul, v-ati mancat malaiul." JOS LABELE DE PE VIITORUL NOSTRU!

Fara jigniri, dar nu prea credeti cei trecuti de o varsta, ca vi se cuvine totul, iar voi puteti sa va jucati pe viitorul nostru? Va amintiti cand ne spuneati cand eram mici: "Fi cuminte daca vrei sa primesti ciocolata aia." Acelasi mesaj am si eu: Fi-ti cuminti si purtati-va frumos cu, copiii dumneavoastra, daca vreti ajutor. Nu mergeti pe ideea ca, copilul trebuie sa va asculte iar voi sa faceti ca toate cele, ca de "sunteti parinti". Sunt parinti fenomenali in lumea asta, care merita sa ii ajuti, pentru ca inteleg tinerii, si se poarta frumos. Dar ce sa explici cuiva care nu stie sa vada bine tinerii? Copiii nu sunt sclavii parintilor. In nici o lege nu scrie ca esti obligat sa ingrijesti parintii. Aici e vorba de comportament. Si cu asta am terminat. Nu am sa va mai raspund, pentru ca nu am cu cine discuta.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru a avea grija de parinti exista legea respectului si bunului simt. Sa te vad cand vei fi in locul lor si astepti o cana cu apa de la copilul pe care te-ai chinuit sa-l cresti. Iar el sa-ti intoarca spatele. Ce le faci? Ii lasi sa moara, ca nu exista lege pentru a avea grija de ei?