| RyAngel a întrebat:

Cum functioneaza un resou electric? Stiu ca pe baza efectului termic al curentului electric dar ce anume se incalzeste? Acea spirala din interior? Si daca s-ar uni doua puncte pe acea spirala ce s-ar intampla?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Acea spirala este ca filamentul unui bec cu incandescenta, singura deosebire este ca se incalzesc la temperaturi diferite si spirala fiind mai 'rece' emite mai mult in infrarosu si mai putin in spectru vizibil.
Daca se unesc doua puncte de pe spirala, atunci rezistenta scade (ca la un scurtcircuit, ceea ce si este) si intensitatea creste proportional, ceea ce duce la supraincalzirea si in final la arderea ei.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acel resou are o rezistenta care odata ce se baga in priza si se apasa pe un buton incepe sa se puna de culoare portocalie vie (nu rosie) aia insemnand ca se incalzeste si degajeaza caldura in camera, acea spirala cum ii zici tu e alcatuita din sarma subtire cu mici bucatele de metal subtire. Daca unesti 2 puncte de fier sa zicem cu spirala te-ai arde la mana pentru ca caldura trece prin ele.

| Adrian1997 a răspuns:

Pai acea spirala din interior care are o rezistenta termica ridicata si se incalzeste daca e strabatut de un curent electric, si nu se intampla nimica daca se unesc doua puncte din acea spirala deoarece curentul electric continua sa treaca prin acea spirala, in schimb daca s-ar rupe in 2 nu ar mai functiona, este exact acelasi principiul ca la becul electric.

| Raduta_Florin_1998 a răspuns (pentru Adrian1997):

Mersi mult frate esti tare m-ai ajutat sa-mi fac tema la fizica thumbs up big grin