| BiancaDenisa a întrebat:

Am o surioara mai mica(6 ani jumatate, iar la toamna va merge la scoala). I-am cumparat niste carticele cu cifre si litere iar la fiecare litera are si de colorat, i-am facut eu niste foi tot cu litere si cuvinte si tot asa are de colorat.Problema este ca uneori cand ii explic si ii dau de scris nu ma asculta si se supara foarte repede cand nu-i convine ceva.As vrea sa imi dati niste sfaturi cum as putea sa o potolesc(adica sa ma asculte.Si apoi as vrea sa imi spuneti niste reguli care sa i le impun pentru ca probabil vreo 2-3 saptamani din vacanta de vara va veni si ea la bunica si atunci va trebui sa ma ocup eu de ea si nu prea stiu cum sa o fac sa ma asculte si sa fie cat de cat cuminte.Si inca ceva...niste pedepse(dar nu foarte dure)pentru cand nu asculta pentru ca daca nu o certi si nu o pedepsesti nu asculta chiar deloc.Multumesc! Dau funda.:*

Răspuns Câştigător
| blackfox a răspuns:

Razi,glumeste cu ea, fa ca acele cifre de colorat sa devina amuzante. Eventual faceti impreuna si care coloreaza mai frumos ia o nota mai mare(bineinteles ca ea o sa ia nota cea mai mare mereulaughing )Sau daca terminam primele 5 litere din alfabet iesim afara sau mancam ciocolata sau orice alta promisiune de care te ti de cuvant.Sau o provoci,de exemplu-lasa cifra asta ca nu sti sa o faci, nuuu asta nu o poti colora, spune-i ca nu poate si ea mai mult ca sigur va incerca sa o faca.Sa o lauzi mereu ce frumos deseneaza.Asa se ambitioneaza. Sper sa functioneze.

1 răspuns:
| Qwerget a răspuns:

Pei nu am frati nu am soara dar am o verisoara mica.nus incearca sa ii distragi atentia sau sa ii zici daca nu face lectii nu primeste nu-s ce sau nu-s.laughing nu cred ca ti-am fost de mare ajutor da asa stiam eu Bafta!