| deejayra a întrebat:

Un prieten de-al meu a butonat laptopu si nu stiu ce i-a facut dar atunci cand vrea sa scrie cu litere ii apar cifre...sunt unele taste care au imprimate o litera iar mai jos o cifra(de exemplu: M 3, L2, T 1 etc.)Cum l-ar putea aduce la normal?
Eu nu am laptop si nici nu sunt la fata locului sa vad toate butoanele? Se pricepe cineva?

Răspuns Câştigător
| cheloo74 a răspuns:

Pai sa-ti zic cum e la mine. In coltul din stanga jos este un buton "Fn". In dreapta sus penultimul buton este "Ins si NumLk"(ambele functii pe acelasi buton). Tii apasat Fn si apoi apesi si NumLk si ai rezolvat problema. Fn este un buton care in combinatie cu altele activeaza/dezactiveaza anumite functii. In cazul tau e activ blocul numeric(cifrele alea cu gri).

2 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Daca aveam laptop te ajutam cu cea mai mare placere sad happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Deasupra tastelor de scris sunt acele taste cu funcție: F1-F12.
Acolo trebuie să dezactiveze opțiunea, din tasta de funcție.
Pa, pa.