| Catheryne a întrebat:

Am si eu o intrebare si as vrea sa-mi raspunde-ti din experienta sau din ce stiti. Ce este cel mai important atunci cand te inscrii la facultate: mediile din clasele 9-12, nota de la bacalaureat sau cunostintele tale? De exemplu eu sunt la un liceu ceva mai slabut deocamdata(nu foarte slab, dar totusi...) unde am medii mari deoarece invat ft bine, dar totusi vreau sa ma transfer la un liceu foarte bun si nu stiu sigur daca fac bine pentru ca probabil acolo vor fi pretentiile mult mai mari si poate nu voi avea medii la fel de mari(desi eu o sa ma chinui sa invat cat mai bine si acolo). Doresc sa specific ca am intrat la liceu la mate-info cu media 9.76 si am terminat o scoala generala de renume, acum intru in clasa a10-a si m-am gandit ca de anul acesta sa ma transfer. Oricum imi doresc sa fac o facultate foarte buna si de ce nu sa merg la studii in strainatate pe credit guvernamental. Totusi nu stiu ce sa fac sa ma transfer sau nu si ce este mai important pentru inscrierea la facultate avand in vedere tot ce v-am enumerat mai sus. Va multumesc anticipat si astept cat mai multe raspunsuri si pareri.

1 răspuns:
| Naoa a răspuns:

Buna. In primul rand, admiterea la facultate se face fie pe baza de dosar, fie pe baza unui examen. Daca alegi o facultate la care se intra pe baza de dosar, va conta media de la bac, dar si cea generala ( 9-12). Depinde de facultate. La unele se tine cont de 2/3 medie generala si 1/3 medie bac, la altele 50-50, sau exista cazuri unde nu se tine deloc cont de media generala. Iar daca alegi o facultate unde admiterea se face pe baza de examen, conteaza cunostiintele tale generale. Gandeste-te bine la ce facultate vrei sa urmezi si intereseaza-te pe ce criterii se face admiterea. Desi, la ce probleme avem in invatamant, nu pre stii ce-ti rezerva viitorul. Se schimba totul de la an la an. Mult noroc!