| GivingUp a întrebat:

Am si eu o mica mare problema... nu stiu ce sa fac
Eu am aproape 13 ani si sunt cls 7 si in clasa mai sunt 10 fete fara mine si mai mereu ele ma barfesc si imi dau seama ca rad si cand ma uit la ele pronunta numele meu (citesc pe buze) si nu stiu ce sa fac sa opresc asta ma deranjeaza foarte tare si nu imi place deloc ele mai mereu se folosesc de mine si de lucrurile care le am si dupa imi intorc spatele o data am incercat la fel sa fiu si eu dura si sa va spun:
Era a doua pauza si m-am dus la toaleta si cum e holul baii in stanga si in dreapta sunt cabine si eu am intrat in una si o fata ( cea mai rea din toate) m-a urmarit si acolo la baie nu mai era nimeni si a inceput sa ma injure si sa imi zica toate defectele ca sunt tocilara ca iau note bune si ca nu o sa ajung nimic in viata ca sunt urata si baietii se uita la ea nu la mine si chestii de astea (precizez ca ea e mai urata ca mine parerea mea si ca nu are rezultate deloc bune la invatatura si zice ca nu vrea sa fie tocilar cu diploma) si a bagat nasu in usa ca era intredeschisa (usa de la cabina de la toaleta) si eu m-am enervat si i-am dat cu usa in nas si ea s-a enervat la fel si m-a facut curv* si i-am zis la fel si dupa m-am inchis in baie va rog ziceti-mi ce sa fac ca nu mai suport sa fiu barfita pe la spate ( adevaru e ca eu sunt si eu mai plinuta si ma rog) va rog heelp
2. partea asta tot de clasa e legata deci eu am fost la un coleg acasa si ne propusesem sa ne jucam pe calculator ( asta fiind la sfarsitul clasei 6) si de la jucat am ajuns la giugiuleala.big grin si am promis amandoi ca nu spunem nimanui ( de la scoala ) deoarece toti ar fi inceput sa rada de noi si asa dupa am fost plecata la tara si cand m-am intors am mers la el acasa (asta cu 4 zile inainte de a incepe scoala) si el m-a cam respins si nu vorbea cu mine mai deloc. La scoala la fel nici buna nu imi zice si doar daca il trag de mana ba baga in seama (nu zic sa ma pupe ca noi inainte de giugiuleala eram buni prieteni si stateam mereu impreuna si vorbeam ne ajutam la exercitii si alte chestii de astea) si astazi in ore l-am vazut ca se mai uitea la mine zambea si asta dar in pauza nici nu ma vedea nu stiu ce sa cred ma mai place sau nu? Ce sa fac sa-l uit sau sa mai incerc ca ma doare cand ma respinge nu e normal? Sfatuiti-ma la ambele lucruri va rog si scuze de cat de lung e mesajul si pe mine ma dor ochii si mainile dar macar am speranta ca ma veti ajuta. Dau funda si va multumesc din inima ca ati avut rabdare si ati citit mesajul:X

Răspuns Câştigător
| Liquor a răspuns:

Buna! Am trecut si eu prin astea.
Aveam in clasa numai copii de bani gata.Si prosti de bubuia pamantul sub ei. Acum sunt clasa a10a.Dar parca toate s-au intamplat ieri cu toate ca eram de seama cu tine.Stateam la tara, parintii imi erau despartiti.

1)Nu le lua inseama.Cu cat te superi mai tare, cu atat le dai satisfactie.Tu fiind o eleva buna, incearca sa discuti cu diriginta/dirigintele. Incearca la psihologul scolii.E foarte distractiv si te face sa poti sa pui punct chestiei asteia. Daca totusi nu reusesti nimic asa.Roaga-ti parintii sa te mute la o alta scoala(eu asa am facut si acum fac misto de cele cu care am fost atunci in clasa)

2) Inca esti micuta.cu toate ca si eu primul prieten l-am avut in clasa a6a, el era cu 1 an mai mare.Am fost cu el impreuna vreo 3-4 luni.A fost frumos dar s-a terminat urat.Una din ipocritele din acea clasa il placea, eu sunt si eu ca si tine putin mai plinuta(nu exagerat). Si ipocrita aia l-a mintit ca eu imi bat joc de el si chestii de genu.Reflecteaza putin asupra a 2 idei principale.
a) fie te place si se cam intimideaza(pentru ca asa sunt baietii de obicei)
b) una din colegele tale cine stie ce la pacalit (baietii pana in clasa a10-11a sunt foarte creduli si foarte copilarosi)

Sfatul meu.
Nu le mai baga in seama pe acele fete, iar amicului tau...propune-i sa stati de vorba cand mergeti spre casa.Si lamuriti tot.Probabil te va asculta.

2 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Uite,chestia e ca daca esti o eleva buna cum a ai zis nue bine sa mergi la diriga/dirig pentru ca s-ar putea sa le scada nota la purtare si sa vezi atunci barfe si injuraturi.deci spune-le sa te lase in pace, sa nu se mai i-a de tine, sau rezolva discutand cu cineva apropiat si faceti-va un ''clan de barfe'' si barfiti cand sunt ele pe aproape

| divide224 a răspuns:

Partea 1 ...nu le baga in seama,prefa-te ca nu le auzi,la un moment dat se vor plictisi,incearca sa-ti faci un grup de prietene (daca nu ai )cu care sa discuti pe tema asta poate impreuna le veti lasa ''mute'',sau macar o prietena,ideea este sa nu le asculti, du-ti telefonul si castile si asculta muzica (daca ai), evita-le!

partea 2 -cred ca e nevoie sa vorbiti un pic,gaseste un moment mai potrivit si intreaba-l,eu cred ca inca te place,poate i-a spus cineva ceva, nu stiu, cel mai bine e sa vorbiti!