| sabina_9744 a întrebat:

am si eu o problema, trebuie sa organizez o serata pentru ziua baetilor si nu stiu cum sa o orgnaizezi, va rog ajutati-ma(si cit mai repede), dau funda pentru cel mai bun raspuns

1 răspuns:
| 19marian60 a răspuns:

Functie de varsta copiilor,cred ca ar trebui sa tii cont de:
dimensiunile zonei in care poti organiza serata;
numarul invitatilor;
eu unul cred ca astfel de "reuniuni" se rezolva cel mai bine cu :
o masa mai mare acoperita cu fata de masa alba, doua sfesnice simple cu lumanari albe, masa se lipeste de unul dintre peretii mici ai camerei pe cat posibil aproape de accesul spre bucatarie.
este bine ca mancarea sa fie gandita ca un Bufet suedez unde fiecare mananca ce si cand vrea.Mancarurile vor alterna functie de derularea seratei:aperitive(saleuri,icre-fara ceapa,sunculita afumata,muschi tiganesc,oua umplute, rosii umplute cu pasta de branza si marar)fripturi(ceafa de porc la gratar, taiata in bucati de 5/5cm si fixate cu 1-2 scobitori pe o felie de paine fara coaja de dimensiuni apropiate cu carnea,carnati fripti fixati la fel pe bucati de paine,evita pe cat posibil usturoiul si condimentele puternice,prajituri(tarta, cornulete, salata de fructe)de final cred ca un tort personalizat ar bucura mult pe sarbatoriti)
Schimbarea felurilor de mancare se va face la un interval de 2ore 2 ore si jumatate pentru a nu-i aglomera si a da senzatia ca ai grabi evenimentele.
Buna dispozitie a invitatilor va fi si mai mare daca muzica se va auzi bine(nu tare)iar amfitrioana casei va supraveghea si conduce in mod discret evenimentele.
despre bauturi nu pot sa-ti sugerez nimic in afara de racoritoare care cred ca ar fi bina sa fie fara acid.
sper ca sfaturile mele sa-ti fie folositoare.Succes si LA MULTI ANI copiilor!