| PisicutzaCenusie a întrebat:

Am și eu o rugăminte la voi cei de aici. Eu nu mă pot decide absolut deloc dintre două facultăți pe care vreau să le urmez. Încă de mic mi-a plăcut "Limba și Literarura Română ". Ajuns la liceu am descoperit Pedagogia și Psihologia care mi-au plăcut. Am mers la olimpiada de Psihologie și am obținut locul al doilea pe țara pe clasă a 10-a. Acum pe clasă a 11-a am fost primul pe județ. Menționez că mi-a plăcut psihologia dar m-a consumat mult de tot, multă materie, energie, stres și de asta pentru facultate aș vrea ceva mai aerisit precum "Facultatea de litere". Îmi place enorm să citesc și dacă dau la Psiholigie nu am șansa să mai citesc tot ceea ce aș fi putut citi și studia la "Litere". Chiar sunt foarte indecis. Oricum voi urma una dintre ele pentru a fi profesor, nicidecum psiholog, nu deocamdată fiindcă nu aș putea lucra cu oameni bolnavi fiindcă eu sunt unul bolnav deja și nu radeti. Deci, ce mă sfătuiți? Vreau seriozitate. Menționez că una dintre cele două o voi face garantat cu Actoria, pentru care m-am și pregătit.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-o fii placand tie sa citesti, dar cel mai mult iti place sa minti.
Iar pentru atata lucru, nu ai nevoie de facultate!
Ma bucur de un singur lucru, ca ai recunoscut ca esti bolnav.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dacă îți place atât de mult să citești, eu îți recomand să te duci pe cea de „litere". Acolo va fi mai ușor, mai ales dacă te duci și la actorie.
Dacă vrei să faci aceste facultăţi în paralel, va fi mai ok, deoarece la psihologie vei avea mult mai mult de lucru și te vei stresa.

| PisicutzaCenusie explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Păi și aș putea avea o meserie bine plătită după aceste două facultăți? Toată copilăria am stat stresat fiindcă le ceream bani părinților și îi sacrificam enorm. Nu vreau să am aceeași soartă. Te rog să vorbim despre asta.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru PisicutzaCenusie):

Cred că da, dacă o să muncești ca actor și profesor în același timp, o să ai bani frumoși de pe urma acestor meserii, din câte știu!