| jjocuri a întrebat:

Am si eu o rugaminte pentru voi daca se poate!
Am o iubita(singura de fapt! si prima in momentul de fata) care m-a rugat din rpimul vacantei sa o ajut cu o tema la chimie! Eu cu cunostintele mele de calsa a 10(Iubita mea e casa a 8) am reusit sa fac 12/20 de exerciti impreuna cu ea(ce frumoasa ora de stiudiu a fost) dar am ajuns intr-un inpas, iubitei mele ii trebuie tema completa! si dupa cum vetedi scola a inceput si iubita mea inca nu a predat team acea la chimie! Scoala a venit si eu dand teama din stanga in drepta cu sperta ca o sa o faca cineva! am ramas cu buza unfata cand am vazut ca panasa si cel mai bun prieten al meu m-a lasat balta! am incerat si vitual sa o fac, adica am dat tema listei mele de mes si celei de fb(facebook)! Nada.Nimic,0! Si acum in lutima insta va cer voua dragi prieteni dupa TPU ajutorul! Ce e cel mai prost ca deja iubita mea a amanat sa dea tema prefacanduse ca o doare maseluta! Dar luni are nevoie urgent de ea!
Tema consta in :
7. 200g NaOH de c=70% se amesteca cu 500g solutie NaOH de c=80%. Aflati:
a) concentratia solutiei finale
b) cantitatea de NaOh din solutie
c) cantitatea de apa

8.40g Mg cu 10% impuritati se combina cu O2. calculati cantitatea de oxid de Mg rezultata in urma reactiei si cati moli? ce volum de gaz se degaja?

9.Cate g de Al2(SO4)3 rezulta in urma reactiei dintre 70g Al cu 3% puritate in reacite cu H2SO4?

10.Una atom are Z=11, A-23. Aflati: nr particulelor componente, pozitia in tabelul periodic, configuratia electronica, procesul de ionizare si valenta.
11. Se da elementul cu configuratia K2, L8, M8, N2. aflati tot ce stiti despre el
12. Ce ioni formeaza elementele: H, O Cl, Na, Al.
Se dau masele atomice:
Na=23, O=16, Mg=24, Al=27, s=32, Zn=65, Cl=35, 5
Numerele atomice: H=1, O=8, Ca=17, Na=11, Al=13
13.O bucata de Al cu m=70g contine 10% impuritati reactioneaza cu o solutie de c=80%.
a) Ce cantitate de acid e necesara si ce masa de solutie?
b) Ce volum de gaz se degaja?
14. 500g solutie de H2SO4 de c=60% reactioneaza cu Zn.
a) Ce cantitate de sare rezulta din reactie si cati moli?
b) Ce volum de gaz se degaja, cati moli si cate molecule?
15) 15. O bucata de Mg impur reactioneaza cu HCl si rezulta 2g H2.
a) Stiind ca ea cantareste 80g ce puritate are?
b) Ce masa de solutie de acid se foloseste in reactie?
Stiu ca pare stiupid sa cer ajutorul voua(Oameni dupa TPU)! dar nu mai pot! nu suport sa o vad pe iubita mea suparata!
Va multumesc foarte mult in mumele meu cat si in numele iubitei mele!
Obs(Obs=observatatie):Imice cer scuze daca am gresit categoria in care am postat intrebare dar nu eram sigur unde anume sa o pun!

4 răspunsuri:
| Adryana98 a răspuns:

Si tu ai vrea ca noi sa-i facem tot romanul asta? Daca da cred ca te inseli!

| jjocuri explică (pentru Adryana98):

Vroiam macar niste exemple similare..ca sa imi pot da sema cum sa le fac...niste exerciti gata facute sau un filmulte in care le face unu! Orce! Ceva care sa ma ajute si pe mine sa fac din tema asta mar inca 3

| Adryana98 a răspuns (pentru jjocuri):

Scz, nu te pot ajuta, sunt obosita si urasc chimia!

| cristy3991 a răspuns:

Ori esti troll, ori esti analfabet. (totusi sper ca esti troll)