| BeLyNdA a întrebat:

As vrea sa stiu cate calorii trebuie sa dau zilnic jos pentru a slabi 1 kg. pe saptamana.Asta daca se consuma zilnic 2000-2500 kcal.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

2500 de calorii ar trebui sa consume zilnic un minier ori o persoana care efectueaza o munca f. grea
Nu prea inteleg intrebarea ta, daca doresti sa vezi cate calorii trebuie sa "arzi" zilnic pentru a putea sa slabesti 1 kg. intr-o saptamana, ma intreb de ce chinui organismul sa prelucreze atata hrana, pentru a transforma in calorii alimentele ingerate, cand poti sa mananci mai putin si atunci vei slabi, ori vei ramana la aceiasi greutate?
Miscare trebuie sa faci pentru a te dezvolta armonios, nu pentru a slabi neaparat.
Asa ca, este bine sa reduci consumul zilnic de alimente, pentru a te incadra in cel mult 1800 kcal si vei vedea ca nu va mai trebui sa faci cura de slabire.
Mult succes si multa sanatate.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consumul bazal este ce 1500 calori/24 de ore.
Tu nu trebuie să sari de 1800 de calorii pentru a avea loc procesul de slăbire.
Pa, pa.

| BeLyNdA explică:

Nu stiam sigur cate calorii ar trebui consumate zilnic de asta am zis 2000.Multumesc de raspuns!

Răspuns utilizator avertizat