| Miha_Georgi_1997 a întrebat:

Ce credeți despre astrologie? Există unele asemănari dintre o persoană și zodia ei, ascendentul pe care îl are?

13 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Mai multe decat iti poti imagina, iar ascendentul influenteaza zodia in proportie de 40 %.

| Miha_Georgi_1997 explică (pentru WaterDrop):

Dar cumva este o completare?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Citeste Zdiacul Chinezesc a lui Virgil Ionescu! Este o lucrare exceptionala!

| Miha_Georgi_1997 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Poate o sa îl citesc dar mai mult îmi place cel european dar dacă o să găsesc ce mi-ai spus tu, de ce nu? Mai aflu ceva nou. happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Miha_Georgi_1997):

Virgil este fizician-cercetator si da multe explicatii stiintifice care ar exista in influentarea indivizilor, prin pozitionarea astrelor la momentul nasterii; iar zodiacul chinezesc este cu mult mai complex decat cel european.

| Miha_Georgi_1997 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu știu ce să spun dar incerc

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Miha_Georgi_1997):

Tine minte: zodia PREdispune; dar educatia primita si insusita DETERMINA caracterul si "mersul vietii"!winking tongue

| Miha_Georgi_1997 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asta așa este. Chestiile aștea nu te definesc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu, nu exista. Exista doar probabilitatea.
Comportamentul unei persoane nu e dat de faptul ca s-a nascut intr-o anumita zi, ci de ceea ce intelege din contactul cu societatea.
Degeaba spune zodia ca esti o persoana cuminte, cu bune intentii, daca tu ce-ai inteles de la parinti in primii 7 ani este sa injuri, sa minti, sa fii agresiv, etc.
Dar mai este ceva. Ceva ce ceilalti se pare ca nu stiu, desi e un lucru banal. Zodiile sunt doar presupuneri, ceea ce inseamna ca la unele persoane chiar se intampla sa fie adevarat ceea ce citesc acolo. E ca si cum eu as face niste presupuneri: unele vor fi adevarate, altele nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca da dar eu cred cã la nivel energetic nu de persoanã, influenteazã. Plus este mult mai complex, existã 3-4 ascensiuni in fiecare energie soare/lunã/mercur

| Miha_Georgi_1997 explică (pentru anonim_4396):

Aia așa este. Și sunt mai multe înafară de ce ai spus tu. Sunt unele chesti foarte interesate dacă te atrag chestiile aștea. De exemplu eu am fost atrasă și am citit mai multe despre astrologie și numerologie. Nu mă bazez pe asta, e doar un fel de hobby.

| Doe_Cata_1905 a răspuns:

Zodii in general da, asceundent nu preal dar la zodii multe chestii chiar se potrivesc...