| chuckmanson a întrebat:

De ce mai există oameni pe lume care cred în astrologie?
Cei care, credeți, de ce?

20 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Pentru că ne bulversează coincidențele? laughing
Acum două veri, nu m-am dus nicio zi la plajă fiindcă Urania spusese că Leii vor avea probleme cu apa și începuse a detalia în stilul tipic: înec, accident nautic, eșuarea vasului cu care faceți croazieră, scufundarea bărcii, rechini, pierzi la concursul de înot, stricarea instalației la baie ori bucătărie, spargerea țevii, etc. Nu credeam prea tare însă prietena mea (tot Leu) da. Așa că nu ne-am mai dus la plajă vara aia, nu cumva să ne înecăm în timp ce ne halesc rechinii. Într-un final, mi s-a inundat baia. A fost amuzant. crying Nu mă mai uit la Urania de atunci și nu mai citesc horoscopul.

| Paul754880338 a răspuns (pentru Raven):

Putea sa fie... si despre un pahar de bere rasturnat din greseala pe masa? :-))

| Raven a răspuns (pentru Paul754880338):

Probabil dar n-ar fi fost la fel de memorabil laughing

| biancacaragui a răspuns (pentru Raven):

Eu nu mă bazez pe rahatul de la TV. E o prostie. Horoscopul de la TV N-are legătura cu astrologia. Eu fac astrologie natală și orara. Nu esti o singura persoana, esti alte 30 de persoane. Uite un site ca să iti vezi harta natală: astrotheme.com

| RAY a răspuns:

Observ iar ca nu intelegi ce inseamna credinta, poti crede in absolut orice, eu cred ca luna vrea sa vorbim de ma urmareste mereu, poti crede in absolut orice, cred ca stelele ne vorbesc mereu, cred ca luna e de cascaval iar americani nu au fost pe ea si au fost pe soare ca e facuta din unt, poti crede in orice

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Vroiam să zic, de ce unii oameni au încredere că e adevărată.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Da poti avea incredere in orice lucru, de ce cred? pentru ca vrem siguranta zilei de maine

| biancacaragui a răspuns (pentru chuckmanson):

Gandeste-te la astrologie ca la un fel de a te înțelege pe tine mai bine. Eu studiez astrologia(cea orara și cea natală). Eu nu cred in horoscop, deoarece nu poti prezice viitorul cuiva bazându-te doar pe semnul solar(zodia cu care te identifici). Horoscopul de la TV este o porcărie și in opinia mea, oamenii nu ar trebui să identifice ce e la televizor cu o pseudostiinta ce are o acuratețe foarte mare daca toate datele tale sunt luate in considerare. Poti intra pe astrotheme.com și să completezi datele despre tine. Iti v-a arata o harta, aceea este harta ta. Vei vedea ca nu esti o singura persoana, ci alte 30. Esti o combinație unica și trebuie să intelegi asta

| Andreeush a răspuns:

Eu nu cred in horoscop și chestii de genul ăsta.

| J0B0MAT a răspuns:

Cineva trebuie să creadă.

| RainmakerX a răspuns:

O sa incerc sa explic mai pe intelesul tuturor.
Astrologia are in ea o parte de adevar. Evident, porcariile pe care le vezi la televizor la horoscop sau la compatibilitati nu sunt neaparat 100% adevarate. ( de cele mai multe ori sunt chiar false)

E clar ca daca sunt berbec si imi spune la horoscop ca o sa primesc bani atunci nu toti berbecii o sa primeasca bani.

Fiecare persoana are un chart (simbol bazat pe numere), iar chart-ul este diferit pentru fiecare persoana. Singurul mod ca un chart sa fie exact identic cu al altei persoane este sa fiti aceeasi persoana (nascuti la aceeasi ora, acelasi loc, acelasi nume, aceiasi parinti, ai inteles ideea)

Chart-ul asta reprezinta simbolul tau, poti sa-i zici sigiliu daca vrei. In principiu asta nu ar trebui sa ti-l stie nimeni in afara de tine intrucat te-ar putea influenta. (vezi vodoo)

| Mogiojojo a răspuns (pentru RainmakerX):

Buna, mi se pare foarte interesant ce ai spus. Imi poti spune si mie cum sa-mi aflu chart-ul personal? Sunt foarte curioasa.

| RainmakerX a răspuns (pentru Mogiojojo):

Chiar daca il afli nu o sa-l poti citi intrucat este destul de complicat de inteles si este destul de periculos sa-l arati cuiva care stie caci acela poate sa influenteze chart-ul deci si pe tine.

Un chart arata cam asa:
http://static1.squarespace.com/......Austen.jpg

Poti sa gasesti pe internet site-uri daca o sa cauti "natal chart" insa nu iti recomand caci iti introduci datele personale pe site si nu am incredere in asa ceva (ca nu sunt stocate).

Daca te intereseaza mai multe atunci cauta documentare despre Reiki si o sa intelegi mai bine cum sta treaba cu simbolurile si la ce poate sa fie folosit un chart.

| Mogiojojo a răspuns (pentru RainmakerX):

Daca iti dau o poza cu chart-ul meu poti sa mi-l interpretezi? Adica te pricepi?

| RainmakerX a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu.

| biancacaragui a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu as putea, dar nu mi-as pune încrederea in TPU.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca stiinta pe care o slavesc ateii e de fapt nebunie.

| chuckmanson explică (pentru Steregoi):

Iar începi bă?

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Ce ba? happy

| Algo098 a răspuns:

Fiecare vrea sa para mai interesant si mai bun decat altul, apoi vrea sa isi cunoasca viitorul si astrologia le ofera unora prilejul sa isi atribuie calitati pe care in fapt nu le au si in acelasi timp le mai spune si ce vor face in viitor. Astrologia e o fantezie buna de facut bani pe seama credulilor care nu gandesc ci iau de bune toate prostiile care li se spun.