| denisamihaela a întrebat:

Ce este IQOS-ul? Stiu ca este un fel de tigara electronica dar cum se folosește? Cat costa? Si de ce anume pliculețe se vand separat? Ajutați cu informații o nefumatoare laughing) As dori sa-mi dați detalii deoarece vreau sa i ofer cadou prietenului meu de Valentine's Day și vreau sa stiu daca merita sau nu? Merita sa-l iau de la cineva de pe OlX sau trebuie direct de pe site-ul IQOS? Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| mickeyMT a răspuns:

IQOS functioneaza pe baza incalzirii tutunului, comparativ cu tigara normala care se bazeaza pe ardere. Automat, daca incalzeste tutunul nu o sa mai elibereze atat de multe substante toxice precum tigara normala (daca ai observat cum se coloreaza inspre maroniu/negru filtrul tigarilor normale), filtrul ramanand alb la iqos, in schimb tot cam aceeasi cantitate de nicotina scoate. Ideea din spatele aparatului este ca nearzand tutunul nu o sa mai genereze scrum si fumul ala care deranjeaza nefumatorii (deci poate fi folosit in spatiile interioare).
Aparatul vine cu o baterie portabila (in care se baga tigara sa se incarce intre utilizari), un sistem de curatare si incarcator.
Tigara are un cap care se poate scoate ca sa poti sa ii cureti lama de incalzire (pentru ca dupa 10-15 utilizari se acumuleaza tutun pe ea), si pentru a scoate tigaretele, dupa ce ai terminat de fumat, mai usor.
Pentru iqos ai nevoie de Heets/HeatSticks, le gasesti cam peste tot, si costa cat un pachet de tigari normale (18 lei).
Aparatul in sine mi se pare ca este undeva la 300-350 de lei daca nu ma insel. Eu unul l-am cumparat cand era o promotie cu 250 de lei plus 5 pachete de Heets cadou.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îți pot explica ce este și din câte văd deja ti-a spus cineva. Dar părerea mea este sa iei unul nou. In primul rând parca nu e ok sa faci cuiva cadou un lucru folosit. Și 2 tocmai ca e folosit de altcineva nu e ok. Pentru câtiva zeci de lei in plus...