| Iamyougirl a întrebat:

Buna TPU:*

Cum as putea scrie cu diacritice? Adica sa le am in calculator... Sper ca imi intelegeti intrebareabig grin
Astept raspunsul vostru, multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Dai click pe START, apoi din Settings selectezi "Control Panel" si acolo dai dublu click pe "Regional and Language Options". Aici, in caseta deasupra careia scrie "Select an item to match its references, or click Customize to choose your own formats", selectezi Romanian, iar in casuta de jos de tot, selectezi locatia Romania. Apoi dai OK.
Astfel, la Language Bar, va deveni disponibila optiunea pentru limba romana.
Apoi, de cate ori vrei sa schimbi tastatura engleza cu tastatura romaneasca, te duci la iconita EN din bara de jos, dai click pe ea si selectezi RO. Literele cu diacritice romanesti le gasesti la sfarsitul fiecarui rand de litere de pe tastatura, pe tastele semnelor de punctuatie.

| Iamyougirl explică (pentru Empathizer):

Muțumesc mult :*

| Iamyougirl explică (pentru Empathizer):

Mulţumesc mult :*

| Empathizer a răspuns (pentru Iamyougirl):

Cu placere. Vezi ca z si y sunt inversate intre ele pe RO. Pentru semnele de punctuatie, incearca fiecare tasta fara litere, ca sa vezi ce semn ii corespunde fiecaruia.

| Iamyougirl explică (pentru Empathizer):

Am observat, multumesc mult:*

7 răspunsuri:
| duuh a răspuns:

Http://diacritice.ro/
Ai instructiuni acolo.

| LetMeHelp a răspuns:

Ori le copiezi de undeva de pe net si le pui intr-un folder sa le folosesti cand ai nevoie, ori iti dai calculatorul in romana.

| Theo5230 a răspuns:

Apesi pe "Alt" si "Shift" deodata, iar apoi va merge sa scrii cu diacritice! happy sper ca te-am ajutat.