| Lamaitzza a întrebat:

Cum este sa fi scriitor,o carte poate sa reprezite un om ?
Ma intreb adesea cand citesc o carte buna,si nu imi vine sa cred ca un om a putut scrie anumite lucruri,romane,basme de tot felul , fiecare te cuprind intr-o magie. Sunt carti care pot avea si 5 volume,sau partea a 2 a adica cum credeti ca au scris acei oameni? Credeti ca au pus pur si simplu pixul pe hartie si au scris toate ideile acelea geniale sau oare s-au gandit la intreaga poveste inainte de a se apuca de scris.Si este adevarat ca trebuie sa citesti mai multe carti de catre un autor pentru a intelege personalitatea lui.Scriitori sunt oare persoane mai sensibile decat noi ceilalti ? Vad ei lumea asta altfel ?
Stiu ca sunt cam ciudate aceste intrebari dar mi-as dori sa aflu punctul de vedere a mai multi dintre voi,si daca mi-ati face onoarea de a va alege un scriitor,oricare ar fi el , si sa argumentati ce ati inteles despre el si cartile lui,si de ce va impresionat v-as fi foarte recunoscatoare ! Inca ceva nu vreau lucruri luate de pe net , vreau sa ziceti exact ceea ce simtiti si credeti voi. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Nu trebuie sa crezi ca e cine stie ce grozavie. E vorba de talente; si nimic mai mult. Unii sunt poeti, altii scriitori, altii compozitori, altii pictori, altii sportivi, altii oameni de stiinta...Fiecare talent e frumos si are o valoare. Sa luam de exemplu un spotiv de mare talent, sa zicem Messi. Ne-am putea intreba si minuna o gramada: cum de poate omul ala sa joace asa de bine? Uite ca poate. Dar poate face el, sa zicem, o simfonie ca a lui Beethoven? Nu. Sau o poezie ca a lui Eminescu? Nici asta. Deci, vezi? fiecare cu talentul lui. Asa e si cu scriitorii. Au talent in directia asta. Si sigur ca au in minte intreaga poveste (in linii mari) inainte de a se apuca sa scrie. Ion Creanga avea amintirile in minte si s-a asezat apoi sa le scrie. E posibil sa ii fi venit si pe parcurs in minte diferite detalii, dar in mare le-a avut de la inceput. Victor Hugo a avut povestea "Mizerabilii" in cap de la inceput, dar cand s-a apucat sa scrie a gandit si detaliile pentru fiecare etapa a povestii. Mie imi plac scriitorii clasici: V. Hugo, Al. Dumas, Thomas Hardi...

1 răspuns:
| Zuzzy05 a răspuns:

Nu ma consider o scriitoare adevarata, dar imi place si mie sa scriu povestioare, chiar am inceput sa scriu o carte. Eu sunt o fire mai sensibila, si profesoara mea de romana mi-a spus asta.In legatura cu ideile,eu le stabilesc in minte, dar unele lucruri vin pe moment, in clipa in care scrii. E un lucru foarte frumos, eu ma simt foarte bine atunci cand scriu, ca si cum m-as refugia intr-o lume proprie si pot dirija totul happy.