| DDCC a întrebat:

Bună TPU!
Cum vedeţi voi situaţia României din trecut, prezent şi viitor?
Întreb mai mult din perspectiva voastră, cum vedeți voi lucrurile, deci vă rog nu-mi lăsați doar linkuri de pe net.

Aștept păreri personale/profesionale.

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu ai cum sa gasesti pareri pro pe net laughing de obicei alea pro sunt pe bani.

Parere personala.

Trecut= comunism, anihilarea religiei si culturii, lipsa libertatii de exprimare,

Prezent=Capitalism, dezinteres total, sa moara capra vecinului, manele, spalare pe creier in mass-media, coruptie.

Viitor= emigrare

Daca privesti trecutul si prezentul vezi ca desi s-a schimbat regimul, conditiile sunt aceleasi. Comunismul a tinut cat de cat sub control imbogatirea necontrolata care o avem azi a unora. Democratia la noi e un pretext sub care se ascunde coruptia.

De ce am zis emigrare? pana nu se moare generatia curenta de politicieni, nu o sa se schimbe nimic.

Eu personal as prefera sa fiu sarac in alta tara decat sarac in Romania, pentru ca sarac in alta tara sunt bai bogat decat sarac in Romania (daca intelegi ce vreau sa spun laughing )
Prefer sa merg undeva unde imi sunt respectare drepturile si unde totti sunt egali

un ex bun sunt tarile nordice

| DDCC explică (pentru Danzell):

Păi nici nu mai știu ce să cred despre România, personal urăsc politica, eu văd la TV spre exemplu doar cum guvernanții noști spun ba una, ba alta și tot acolo suntem din revoluție, după cum spun și părinții noștrii sau cei mai în vârstă.
Apoi corupție, că fiecare e pentru el, dosare penale, crime între români, sărăcie infinită, o țară murdară la propriu fiindcă toți aruncă gunoaie pe străzi și nimeni nu face vreo lege adică nu acționează cu nimic împotrivă.
Apoi unii se roagă la Dumnezeu pentru viitor, probabil, alții dau banii pe biserici în timp ce cei care muncesc nu știu cum să-și mai strângă din cheltuieli http://exclusivtm.ro/biserica-noua-lugoj-dealul-viilor/
iar în ziare și mai peste tot se vorbește despre Roșia Montană, ca o scăpare pentru țară, fiindcă la acest capitol România este cam cea mai bogată din Europa.

Nici nu știu ce să mai cred, zău, de unde am plecat şi unde ajungem dacă mai face vreun politican vreo treabă bună pentru ţară sau toţi sunt pe "secătuit"!
;))