| anonim_4396 a întrebat:

Daca aplici pe fataa zeama de la lamaie cu ce te ajuta?

Răspuns Câştigător
| AlleAll a răspuns:

Hey! Eu stiam ca ajuta la lifting facial(pentru riduri). Si eu folosesc, chiar daca am doar 13 ani... Pe mine m.a ajutat la ridurile de expresie.winking Sper sa te ajute sfatul meu.Ti.l recomand! Mult succes!

| anonim_4396 explică (pentru AlleAll):

Dar ce faci pentru fata, adica pui zeama pe fata si freci?

| Okami23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Storci zeama intr-o cana, apoi imbibi un demachiant si te dai cu el pe fata, eu folosesc lamaia, e foarte buna, are efect astringent si elimina impuritatile

3 răspunsuri:
| Crinutza24 a răspuns:

Pentru tratarea tenului acneic, se foloseste sucul de lamaie, de asemenea este si foarte bun pentru curatarea pielii si pentru mentinerea sanatatii acesteia.
Trucuri si sfaturi pentru utilizarea sucului de lamaie:
1. Puteti alege sa va spalati pe fata in fiecare dimineata cu apa si suc de lamaie. Acest exercitiu va avea ca efect tonifierea tenului si accentuarea luminozitatii acestuia. Este totodata si o solutie buna impotriva oboselii. Acesta este unul dintre cele mai bune si ieftine remedii pentru ten. Cu siguranta veti avea un rezultat favorabil!
2. Daca sunteti in cautarea unei solutii pentru luminarea pielii corpului, sau chiar a fetei, sucul de lamaie este raspunsul potrivit. Calitatea de albire a sucului de lamaie este incercata si testata de secole. Insa nu incercati sa aplicati suc de lamaie direct pe piele, pentru ca poate arde suprafata pielii. Se recomanda combinarea sucului de lamaie cu un ulei; cele mai recomandate alegeri sunt uleiul de migdale sau cel de masline. Astfel, uleiul va mentine pielea hidratata, iar sucul de lamaie va ajuta la prevenirea pistruilor.
3. In conditiile in care aveti un ten acneic si ati incercat deja o multitudine de variante, insa fara vreun efect vizibil, incercati si sucul de lamaie. Sucul de lamaie ajuta in special la eliminarea cosurilor si cicatricelor acestora, intr-un mod natural. Ca orice remediu natural, va trebui sa aveti rabdare in asteptarea rezultatelor. Sucul de lamaie contine acid citric, iar odata ce il aplicati pe pielea cu acnee, acesta va elimina pielea moarta, ajutand celulele sanatoase sa se ridice la suprafata. De asemenea, sucul de lamaie actioneaza asupra porilor, curatandu-i.
4. Aplicati suc de lamaie in amestec cu apa, pe tenul acneic, si lasati amestecul sa actioneze pe timpul noptii. Spalati bine tenul dimineata.