| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Daca fug de acasa unde ma pot duce?
Nu mai suport sa stau cu parintii mei.Ce sa fac?
Sunt major. Daca plec pot sta la ceva centru sau?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești major, nu se va consiedera fugă de acasă, ci plecare voluntară. Nu te poate opri nimeni să pleci. Dacă pleci, poți sta doar unde îți plătești cazarea. Nu există centre care cazează majori care nu își mai suportă părinții.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu ai un serviciu bine plătit, nu vei reuși să te descurci. Chiriile sunt foarte mari, s-ar putea să nu faci față greutatilor (măcar, te vei lovi de pragul de sus) și atunci, fie te intorci la părinti, fie dormi temporar pe la vreun coleg, prieten/ă... Cu săptămânile nu te va ține nimeni in casa lui; vei vedea că multi (dacă nu, chiar toti) vor găsi diferite motive ca să te refuze frumos. Doar prin canale, ori pe străzi, Doamne-fereste, să nu ajungi!
La centru de plasament, după 18 ani, cred îi mai țin doar pe cei care isi continua studiile universitare, iar restul sunt obligati să părăsească centrul, dar inainte li se dă o sumă de bani, din care vor trebui să se intretina singuri, pana isi găsesc de lucru.
Iar de acolo poate incepe adevaratul calvar pentru unii. Isi cheltuiesc banii pe nimicuri (tigari, bautura, fastfood-uri) si nu isi cauta un job, ajungand să colinde pe strazi si să doarma pe bănci, prin parcuri, la mila trecătorilor.
Asadar, ori esti hotârât și te angajezi intr-un job stabil, bine plătit, ori rămâi unde ești, până pui deoparte niște bănuți. happy

| Catrice a răspuns:

rolling on the floor sunt major, fug de acasă...ma mir ca nu te-o dat ai tai afara încă laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

,,Nu mai suport sa stau cu parintii mei''
Daca esti major poti pleca linistit pe... strazi.
Daca muncesti cauti o chirie ieftina pe undeva in care intra si restul cheltuieleor, inclusiv mancarea. Uiate-te la parintii tai cati bani intra in casa, cati merg pe facturi /mancare, diverse. Uita-te la cat castigi (daca castigi) si vezi daca faci fata.
Daca esti student e naspa pentru chelui mai mult decat ai putea catiga.Chiar daca ai avea bursa.
Un prieten nu te-ar tine la nesfasit.
Chiar daca ai parinti mai stricti, eu zic sa porti o discutiecu acestia si sa faci un compromis pana esti in stare sa fii pe picioarele tale.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu spune ca fugi de acasa pana nu o faci.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ești major, angajează-te și caută-ți o chirie.