| ralumihai a întrebat:

Eu sunt majora si parintii nu ma lasa sa fac ce vreau eu. Am vrut sa plec de acasa, sa ma mut. Ei mi-au zis ca daca plec se vor duce la politie. Nici n-am unde sa ma duc, n-am nici bani. Daca plec o sa stau pe drumuri. Parintii ma tin sub papuc, sunt sluga acasa, nu ma lasa sa ma duc nicaeri. Am 20 de ani, sunt majora. Eu vreau sa plec ca saturat de parinti. Ajutati-ma, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| R0R0 a răspuns:

Poti sa stai la o prietena. Politistii sigur vor rade, daca merge la ei.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana nu ai un servici fix si sa fi in stare sa platesti o chirie atunci nu ai ce face, sau facem un interviu pe skype si vi in marea britanie, iti gasesc ceva de munca stam intro camera si daca esti frumoasa poate se iveste o relatie intre noi sau sex cu beneficii de ce nu

regis
| regis a răspuns:

Problema ta e una simpla. Politia nu are ce sa faca daca esti majora.
In schimb in privinta banilor, nu prea ai tu ce sa faci. Regula in viata este simpla: cine are banii pune conditiile, si asta in absolut orice situatie, nu doar in familie. De la cumpararea unei inghetate si pana la un credit la banca, mereu e asa: cine are banii in mana, ala stabileste conditiile. In cazul tau banii sunt ai parintilor, deci ei pun conditiile si tu nu ai altceva de facut decat sa le respecti, atata timp cat nu ai banii tai.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dat fiind situatia ta, cred ca e mai bine sa stai acasa la parintii tai.
Esti foarte tanara, mai esti si fata, poti fi oricand racolata de traficantii de carne vie.Mai precis poti fi obligata sa te prostituezi! Vrei tu asta? Nu cred!
Am citit ca ai somaj, banii sunt foarte putini, nu-ti ajung sa te intretii singura!
Deocamdata poti avea o discutie sincera cu parintii tai in care iti poti,, negocia'' niste drepuri.Dar sa stii ca orice drept castigat vine cu niste indatoriri.Iti ajuti mama la bucatarie, iti faci curat la tine in camera, poti face mici cumparaturi.Si nu le considera o corvada, ca tot tie iti va prinde bine mai tarziu.
Cu timpul iti poti gasi de lucru, gasesti ceva cu chirie, si vei putea sa te descurci.Ca vezi bine,nu va veni mama sa-ti gateasca sau sa-ti gateasca sau sa-ti faca curat.
Inafara faptului ca te simti folosita,nu cred ca parintii te-au abuzat fizic,te-au tinut in frig,nemancata, nu te-au fugarit de acasa, ba din contra, te tine acolo!
Chiar daca vei gasi o posibilitate sa te desprinzi de,, cuib''(pana la urma o vei face) radacinile tale tot acolo raman!

| johnnny123 a răspuns:

Mama ta nu are ce sa caute la politie daca pleci de acasa. Esti majora, ai tot dreptul sa pleci unde vrei.

Problema este ca si parintii tai au dreptul sa nu-ti mai dea nici un ban.

Daca vrei sa pleci de acasa, trebuie sa-ti asumi asta pana la capat si sa te intretii singura.

Nu poti sa te plangi ca parintii nu te lasa sa faci ce vrei atata timp cat traiesti pe banii lor, in casa lor, si nu contribui cu nici un leu.

Din doua una: Ori esti independenta, si atunci trebuie sa te intretii, ori esti dependenta de parinti si atunci trebuie sa accepti anumite lucruri pe care ei ti le impun.

| Lawliet14 a răspuns:

De ce vrei sa pleci de acasa?

| pufulescu a răspuns:

Nu ai unde sa te duci daca nu ai un servici din care sa te intretii. Primul pas pentru tine este sa iti gasesti un job din care sa iti permiti sa platesti chiria si mancarea. Chirie gasesti la comun cu alte fete, nu stiu de unde esti dar cred ca e relativ usor fiindca in general fetele o sterg de acasa mai repede ca baietii.
Deci ia-o usor, gaseste-ti ceva de munca si apoi o chirie. Asa ajungi la independenta!

| kandaraki a răspuns:

Daca ai vrut sa pleci de acasa deci ai unde sta? da? asa inteleg. dar daca tu doresti sa pleci de acasa si inca sa mai iei bani de la parinti, cam au dreptate parintii tau sa nu iti dea voie!

| ralumihai explică:

Am somaji

| ralumihai explică:

Sunt majora

| ralumihai explică:

Da imi asum tot

| Raluca_Francesca_2000 a răspuns:

Pai la 20 de ani esti deja adult, parintii merg degeaba la politie, si ok..stai pe banii lor dar incearca sa discutati, si nu e ok sa spui ca te-ai saturat de parinti, pana la urma te-au crescut 20 de ani. sfatul meu ar fi sa discutati destul de serios problema asta si sa gasiti o sulutie care sa fie in favoarea tuturor..mai exact sa impace si capra si varza, cum se spune ...si iti mai dau un sfat : Gandeste-te nu de doua. ci de 10 ori inainte sa iei o decizie importanta!
Sper ca te-am ajutat, poate prea tarziu. big grin