| Deliα a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor au doua prenume? Eu am un singur prenume acela este Delia.Delia vine de la floarea dalia.

Răspuns Câştigător
| mg112mada a răspuns:

In general, asa doresc parintii:mama un nume, tata un nume, iar daca unul dintre ei este foarte orgolios, atunci, greu se va ajunge la un consens asa ca le pun pe amandoua.In general, trabuie sa fie un singur prenume si acela de sfant.

| Deliα explică (pentru mg112mada):

Eu cand o sa fiu mare vreau sa am 2 fetite una Victoria si una Laura

10 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Chiar crezi că nouă ar trebui să ne pese de cum te cheamă pe tine şi de la ce vine numele tău?

| Deliα explică (pentru Woodenpints91):

Tie nu iti pasa nimic...nu stiu de ce mai traiesti.straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Delia nu vine de la floarea aia :D
E din greceste si inseamna 'din Delos', adica de pe insula greceasca cu numele Delos.

http://www.copilul.ro/nume-copii/semnificatia-numelui/din-Delos/

| Zatharra a răspuns:

Eu am doă prenume pentru cu aşa au vrut mama şi tata...Peace!

| Deliα explică (pentru Zatharra):

E rau sa ai doua prenume deoarece cand completezi formulare si tresa le scrii pe amandoua si daca gresesti o litera tresa il scrii iar.Normal oamenii tresa aiba un singur prenume si sa fie cat mai scurt.

| Zatharra a răspuns (pentru Deliα):

Ăia din Spania cum se descurcă când au vreo 7 prenume?

| Deliα explică (pentru Zatharra):

Au grija sa le scrie corect pe toate...chinezii au un prenume de 2 litere

| BluishAngel a răspuns:

Hei happy Si pe mine ma cheama Delia :X Dar, pe langa acesta mai port si prenumele Andreea happy Se spune ca este bine ca primul (sau in unele cazuri singurul) prenume pe care sa il poarte un copil sa fie a unui sfant. Oricum, ai un nume frumos tongue laughing