| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt mai multi oameni care au culoarea ochilor caprui?

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Pentru că ochi căprui a fost prima culoare de ochi din lume. Și s-a înmulțit foarte repede...pe viitor e posibil să predomină altă culoare a ochilor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca asa a lasat Dumnezeu happy

| minrest a răspuns:

Pentru ca mutatia genetica care duce la ochi albastri a aparut recent, iar cea care duce la ochi verzi, si mai recent.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Deoarece științific vorbind irisul conține mai mulți pigmenți, dar așa vorbind cred ca este un semn pentru faptul ca în lume persoanelor sunt asemănătoare în anumite domenii, dar să știi ca nu există două persoane cu aceeași culoare a ochilor, un pic diferă la fiecare persoană ca și amprenta.

| murloc a răspuns:

Pentru ca sunt mai multi ochi caprui care au oameni

| fulgerul090608 a răspuns:

Pentru ca asa a vrut dumnezeu.

| AbelMagic a răspuns:

Ochii caprui rerezinta caracter dominant iar ochii albastri sau verzi sau orice alta culoare reprezinta caracter recesiv. Cand vorbim de transmiterea ereditara, caracterul recesiv are sanse foarte mici sa fie transmis.

| alinciocoiu a răspuns:

Culoarea ochilor este un caracter ereditar influențat de mai multe gene.[12][13] Există două gene majore și altele minore care permit să se explice variația cromatică a ochilor la ființa umană.[14] În prezent, la ființa umană, se cunosc mai mulți loci asociați culorii ochilor: EYCL1, EYCL2, EYCL3[15][16] și, mai recent, OCA2⁠(en). Aceste gene permit să se explice cele trei tipuri de culori fenotipice ale ochilor ființei umane[3]: negri, verzi și albaștri.

Ochi căprui

Ochi verde
Există totuși variații în fiecare caz: astfel, pot exista ochi de culoarea alunei (maro deschis „bătând" spre verde), albastru-gri, de un maro mai mult sau mai puțin intens (de la castaniu, mai degrabă european, la brun aproape negru, culorile cele mai răspândite la nivel mondial) etc. La naștere ochii copilului sunt albaștri. Ei primesc culoarea definitivă în general la vârsta de 6 luni, la occidentali[17], dar mai devreme la populațiile cu ochii mai închiși la culoare.

Culoarea ochilor poate fi modificată temporar cu ajutorul lentilelor de contact colorate, fie într-un mod definitiv, de institute specializate, dar al căror procedeu ar fi riscant, după părerea unor experți în oftalmologie. Potrivit acestora, decolorarea irisului prin ședințe de laser ar putea să prezinte o supraexpunere la lumină în absența pigmenților naturali și originea posibilă a unor boli grave ale ochiului.