| Louise21 a întrebat:

De la cati mega pixeli se poate considera buna o camera foto? Multumesc anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Unul dintre cele mai importante criterii tehnice în alegerea unei camere foto este focalizarea OPTICĂ de care este în stare, cu obiectivul optic pe care îl are. Majoritatea camerelor care sunt acum pe piaţă pe lângă focalizarea OPTICĂ mai au şi focalizare digitală, dar n-aş prea pune mare preţ pe cea digitală.

De la 5 MB, mega pixeli ar trebui să fie OK, pozele vor avea rezoluţie bună, cu nivel de detaliu care ar mulţumi majoritatea utilizatorilor.

Cu cât focalizarea optică este mai mare 5x, sau 10x sau 20x (de exemplu), cu atât camera este mai scumpă, chiar foarte scumpă. Depinde de bugetul disponibil.

Sper să te fi ajutat. Mult succes!

| Louise21 explică (pentru RomulusMilea):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| RomulusMilea a răspuns (pentru Louise21):

Bună seara,

Cu mult drag. Mă bucur că ţi-am putut fi de folos. O seară excelentă.

P.S. Aş adăuga la cele de mai sus că ar fi bine să alegi o cameră cu reacţie foarte rapidă, eu ştiu din proprie experienţă că am prierdut câteva cadre super, pentru că "domnişoara" cameră a avut nevoie de 2 secunde să îşi calculeze necesarul de lumină pe care să-l "arunce" în momentul pozării. Iar ocazia, ţuşti... Ţţţţţ, data viitoare voi testa personal camera şi la acest capitol.