| nigel a întrebat:

eu am un catel foooarte dragut, este o corcitura facuta din : - Teckel si Soricar. Dar vreau sa il dresez sa fie un pic mai destept. dati-mi niste sfaturi. cum si ce trebuie sa fac.

FUNDA

Răspuns Câştigător
| Static a răspuns:

Pai pentru a il dresa in primul rand tu trebuie sa fi foarte rabdator, daca nu esti o persoana rabdatoare nu ai sanse, daca esti uite aici niste sfaturi:
Poti incepe prin a-l invata sa dea labuta sti? Trebuie sa ai la tinemereu o mica gustarica cum ar fi pedigree sau altceva ok? Ceva de rontaiala, prima data ii iei labuta si dai aman ta cu labuta lui precum ai da noroc cu cineva, apoi ii dai gustarea surpriza, iar el, fiind destept, isi av da seama ca daca face ce ii spui tu va primi o "recompensa" si tinand-o tot asa se va obisnui sa dea laba, dar trebuie mult timp pentru a exersa, insa cred ca te vei descurca, apoi invatal sa prinda mingea si sa ti-o aduca, dupa aia sa mearga la pas cu tine, sa seada e simplu, dar trebuie sa il speri intr-un fel, sa folosesti un ton mai ferm dar sa il recompensezi ok? Succes! fundita?