| DumiY a întrebat:

La ce ma sfatuiti sa dau teza(clasa a 8-a) sau la ce ati dat: istorie sau geografie?
Ce nota ati luat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Geografia e recomandată de oricine.
Mult mai recomandată pentru viitorul tău.
Nu știu dacă e mai ușoară. La istorie trebuie să înveți ani monoton, să ai memorie de gigant, iar dacă acele povești nu te interesează, e destul de greu.

La geografie avantajul e că poți să înveți prin asocieri și forme de pe hartă, poate ai și călătorit prin unele părți, sunt doar niște definiții simple după aceea.
Se bazează mai mult pe logică decât pe memorat ca în cazul unor povești.

12 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! happy
Eu am dat la geografie..chiar dacă am fost doar 4 din clasă. Restul au dat la istorie. Mi se pare mai uşor la geografie pentru că poţi primi şi grile şi nu sunt atâtea numere.
Am luat 10 pe primul semestru şi 9 pe al 2-lea dacă nu-mi amintesc greşit.
O seară frumoasă!

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu am dat la istorie si in generala si la liceu si am avut in jur de 8 si ceva la ambele. Mie mereu mi s-a parut istoria mai usoara decat geografia, pentru ca puteam sa imi imaginez ceea ce se preda si puteam sa invat logic si liniar.
Geografia, personal, mi s-a parut intotdeauna haotica.
Depinde de tine, nu o sa trebuiasca sa iti alegi de la bun inceput, oricum. Pana va pune sa alegeti o sa ai timp sa intri in contact cu cate putin din ambele materii si sa vezi la ceea ce te pricepi mai bine.
Singurul dezavantaj pe care l-am intampinat a fost faptul ca eram singura din clasa care a dat la istorie si nu prea aveam cu cine sa ma sfatuiesc. De obicei vor fi mult mai putini copii care sa dea la geografie, decat la istorie.

| DumiY explică (pentru OoBunnyoO):

Ai dreptate ca sunt mai putini copii care da la geografie. Mi-am intrebat colegii si majoritatea au zis la istorie, altii NU STIU, sunt singura care as vrea sa dau la geografie laughing dar cred ca o sa imi schimb parerea. Astept sa vad cat de greu e la istorie si la geografie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dat la geografie si am luat pe primul semestru 10 iar pe al doilea 9. Oricum trebuie sa alegi tu la ce vrei sa dai teza, depinde si de felul in care intelegui materia si depinde si la ce te descurci mai bine si la la ce iti e mai usor sa inveti.

| DumiY explică (pentru anonim_4396):

Felicitari pentru nota!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DumiY):

MUltumesc

| vlad89c a răspuns:

Am dat la geografie, mi se pare mai usor; aveam 2 colegi buni in stanga si dreapta, si am luat toti 10.

| HDeNiSaR a răspuns:

Eu am dat la Istorie când am avut-o, pentru ca am înteles-o şi imi place istoria, bine şi aveam un profesor care explica -că fie cât de incult erai tot rămâneai cu ceva în cap... nah nu vreau să mă laud(sau asa poate un pic -că mi-au murit laudători laughing laughing laughing ) dar am luat 10! uraaa!

Geografia e mai usoara dar noi la ora de geografie făceam muzica, remi, cărti, karaoke! laughing de toate numai geografie nu făceam!

acum la liceu am inceput sa o învăt! si chiar trebuie să o invat ca indata dau examen la ea.

| Disharmony a răspuns:

Da la ce iti place tie mai mult. Conteaza sa iti placa ce inveti, nu conteaza daca te ajuta sau nu mai tarziu.

Eu am dat la geografie, desi imi place mult mai putin decat istoria.

| andri22 a răspuns:

Istorie 9

| AvanTidar a răspuns:

Geografia 10
E mai usoara si oricum o sa-ti fie folositoare.

| AdriiiAnne a răspuns:

Eu la geografie am dat pentru ca e mai usor decat la istorie... si am luat nota 10 big grin