| Eda21 a întrebat:

La facultate toți studenții care sunt la buget iau bursă? Sau există un anumit număr de burse?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Exista doar un anumit numar de burse de merit pentru cei de la buget. De exemplu, daca o persoana a facut 3 ani de facultate la buget si mai face inca o facultate, iar media sa e de 9.80-10, aceasta chiar daca e la taxa, poate lua bursa (cel putin o colega de-a mea lua). De obicei primii 12-15 luau bursa la facultatea mea, dar acum depinde de nr de studenti de la fiecare specializare. O prietena lua bursa de merit cu 8.50, fiind printre primii la buget.
De asemenea, exista burse sociale pentru studentii cu probleme financiare. Consulta pe site-ul facultatii metodologia si vezi cum sta treaba. Ideal ar fi sa intrebi studentii din anii mai mari care sunt la facultatea respectiva. Ei stiu mai bine mediile si cate burse s-au acordat.

1 răspuns:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde de la facultate la facultate de numarul de burse acordate, asta daca te referi la bursa de merit. Nu iau toti studentii bursa, ci de exemplu, la mine la facultate, doar primii 13-14 iau bursa. Trebuie sa intrebi conducerea facultatii sau colegii mai mari, cum e cu bursa.