| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Mă macină rău de tot vinovăția, am o colegă în clasă cu dizabilități cu care m-am purtat foarte urât și acum îmi pare rău că m-am purtat urât cu ea(nu mă jigniți pentru comportamentul meu am spus că-mi pare rău), cum aș putea s-o fac să mă ierte?
Credeți că ar fi o idee bună săi dau un mărțișor de 8 martie sau ceva dulce gen ciocolată?
Dați-mi idei de ce pot face să o fac să mă ierte

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa-ti ceri scuze, sa te comporti frumos cu ea iar de 8 Martie poti sa-i dai martisor si o ciocolata.

| Mosotti a răspuns:

Nu te iarta, pentru ca stie ca daca ai facut-o odata, o vei face iar cu prima ocazie ca asta ti-e felul, degeaba iti pare rau.
Cel putin nu cred ca te iarta, poate te iarta fara sa stie ca e mare posibilitatea sa o comiti iar, chiar daca constient zici ca nu, o sa-ti vina iar chiar daca nu cu ea.

O sa te superi ca-ti zic, un om care e om, nu face ce ai facut tu.
Ca aia care-si bat femeia, jura ca nu mai fac, ca le pare rau, dupa aia iar o comit dupa un timp.

| Mayhem666 a răspuns:

Mai intai trebuie sa-ti ceri scuze. Degeaba ne spui noua ca iti pare rau, daca ni-i spui ei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu vreau sa sun prea dur sau necioplit, dar vina noastra fata de cineva nu se răscumpara pur și simplu cu un cadou. Pur si simplu fii un sprijin pentru ea cat timp va fi colega ta. Ajut-o cand are nevoie si fii acolo pentru ea. Asta e mult mai sincer decat orice cadou.

| 1997onur a răspuns:

Mergi și fi sincera cu adevarat spune-i adevarul cum poți tu cum ști tu in felul tau de a fi cu adevarat și cereți macar scuze dacă poți să mai dai ochi cu ia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-ti ceri iertare pur si simplu.

Data viitoare sa nu mai râzi de dizabilitatile altora caci nu stii ce intorsaturi ia viata si poti ajunge si tu in aceleasi circumstanțe.