| kLowNii a întrebat:

Ma puteti ajuta sa scriu un discurs de sfarsit de clasa a V a. Dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| croissant a răspuns:

Ne amintim prima zi de scoala in clasa a V-a. Am pasit sfiosi in clasa, ne-am asezat cuminti in banci si am asteptat cu nerabdare sa vedem ce urmeaza. Era o liniste deplina. Doar secundele apasatoare se faceau auzite prin sunetul sacadat al ceasului. Doua minute au trecut ca doua ore. La un moment dat usa s-a deschis puternic. Atunci si-a facut aparitia o doamna distinsa, frumos imbracata, cu ochii superbi ca cerul senin de primavara. Era doamna diriginta! Glasul frumos si zambetul bland ale dumneaei au invaluit clasa in iubire si caldura. Eram incantati de noua noastra mama!
Acelasi lucru ni s-a intamplat cu fiecare dintre dumneavoastra. V-am privit cu admiratie din prima clipa in care ati intrat in clasa noastra, pregatiti sa faceti cunostinta cu niste pusti tacuti si rusinosi, care acum nu mai tac.
Am ramas, de la fiecare dintre dumneavoastra, cu amintirea invatamintelor, cu bucuria implinirilor sau cu dezamagirea provocata de primirea vreunei note mici, intamplator.
Am fost si la olimpiade, concursuri, spectacole, dar au fost si momente triste in care am luat note mici, ori am venit nepregatiti la scoala.
Ne-am facut temele si acasa, constiinciosi, dar au fost si zile in care cel mai des rostita intrebare in pauze era "cine si-a scris la cutare materie?". Erau zile foarte frumoase, cand la aceasta intrebare se auzea minunatul raspuns "Eu!", dar erau si zile urate, cand raspunsul era o liniste totala, enervanta.
V-am suparat de multe ori, dar dumneavoastra ne-ati iertat din prea multa bunatate sufleteasca! Ati fost indulgenti, ati fost exigenti si va multumim pentru fiecare nota buna, cu ajutorul careia am mai primit si cate un mic cadou cateodata…dar va multumim si pentru fiecare nota mica, pentru ca, astfel, am devenit mai ambitiosi, mai perseverenti, mai hotarati.
Toate acestea, traite de noi din plin, inseamna, pana la urma, viata de scolar, de care ne vom aminti cu zambetul pe buze, cu fericire, dar si cu nostalgie, toata viata. Am vrea sa ne intalnim peste ani si sa putem sa va spunem ca suntem niste oameni realizati si datorita dumneavostra!
Pentru tot ce ati facut pentru noi, pentru invatatura pe care ne-ati dat-o, pentru grija pe care ne-ati purtat-o si pentru ca ne-ati invatat sa fim oameni, va multumim din suflet si va suntem recunoscatori!"

1 răspuns:
| anss23 a răspuns:

Un discurs de sfarsit de clasa a V-a? Pe bune? Banuiesc ca nu mai trece mult si o sa inceapa copii care intra in clasa 1-a sa tina "discursuri".