| VivaPitikk a întrebat:

Ma scuzati, se poate gasi intr-un cuvant si triftong si driftong sau doar 1 dintre ei?

Răspuns Câştigător
| LarisaAndreea a răspuns:

Nu se poate. De exemplu avem: leoaica. Il desparti si vine: le-oai-ca.,, oai'' este triftong deci, cuvantul leoaica nu poate contine si diftong deaorece, la triftong trebuie sa luam silaba care contine, doua vocale si o semivocala. Iar, la diftong luam silaba care contine o vocala si o semivocala. Sper ca ai inteleshappy. Pupici

1 răspuns:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Nu,nu cred ca exista.