| anonim_4396 a întrebat:

Buna,in cuvantul "creioane" -cre-ioa-ne. "e-i"= hiat; ioa= triftong
? Adica daca "e-i" e hiat mai poate fi si "ioa" triftong? Sau doar una dintre ele. FUNDA!

6 răspunsuri:
| Wesson a răspuns:

Da, intr-un cuvant pot aparea si un diftong, un trifton si un hiat sau combinatii intre ele sau doar una dintre variante.

Da, daca este acel hiat poate fi si triftongul. ( Asta este in toate cazurile )

Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Wesson):

Mersi mult, luni dau test la fonetica si sunt a 5 a si ma chinui sa invat ca sa stiu cat mai mult, iti voi spune rezultatele becaz`daca nu ma ajuta-i acum eu credeam ca e ori doar un hiat, ori doar un triftong. MULTUMESC >:d

| Wesson a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere, bafta la test si daca mai ai intrebari, te rog sa le pui pe TPU si iti voi raspunde, eu sunt a-8-a si sunt primul pe scoala la romana, te voi ajuta cu absolut orice.

| vasi14 a răspuns:

Triftongul este alcatuit din doua semivocale si o vocala. In cazul acesta "a" este vocala si "i" si "o" sunt semivocale. Hiatul este format din doua vocale alaturate in silabe diferite. Deci nu ai decat un triftong.

| anonim_4396 explică (pentru vasi14):

Nuuuu,deloc n-am hiat, ia uita-te :
Cre-ioa-ne. E si i ce sunt? Nu vocale?

| Steph_Rareş_1970 a răspuns:

Doar hiat