| IoanaElan2006 a întrebat:

Buna TPU, ma tot gandesc la viitor, nu stiu ce decizie sa iau.
Eu stau intr-o zona mai rurala unde nu se intampla nimic si cu oameni de aici nu am niciun fel de relatie. Vara asta am vizitat mai multe orase printre care si Brasov... Cand ma plimbam pe stradutele din centru si prin cartierul coresi, tot aveam impresia ca nu sunt in Romania, asa modern era si atmosfera faina si curat. Am cunoscut si cateva persoane foarte OK acolo intr-o cafenea draguta si m-a pus pe ganduri. Parintii au inceput sa ma descurajeze cand le-am zis ca as face facultate acolo ca zic ca preturile sunt foarte mari fata de orasul nostru, gen totul e mult mai scump. Dar daca as gasi si de lucru acolo nu m-as descurca? Doar nu mi-as lua chirie fix in centru...
Sa nu mai zic ca deschid aeroport in toamna, au facultati acolo cu camin, si e plin de initiative, tot ce citesc despre orasul asta ma atrage...
Nu stiu ma gandesc prea mult la Brasov si la oamenii pe care i-am cunoscut acolo pentru ca aici oamenii nu sunt asa calzi ma simt izolata de cand am venit acasa si parintii mei zic ca e o faza si o sa-mi treaca.
Cum imi dau seama daca merita sau nu sa ma mut? Gen cum stiu daca e alegerea buna? Si cum imi conving parintii macar o luna sa ma sustina pana imi gasesc de lucru?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le explici că e viitorul tau în joc și nu vrei sa ramai sa te chinui intr-un oraș fără perspective. Da o sa fie greu la inceput, dar Brașov e una din cele mai bune alegeri, e un oraș curat, verde, cu destule locuri de munca

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dorinele? Eu inteleg ca esti acum plin de engergie si vrei sa platesti niste polite pe TPU ca ai fost suspendat... dar citeste in spanacu masii intrebarea si raspunsurile si macar cand vrei sa te iei de mine sa o faci in cunostinta sa cauza a discutiei.

| Holiday a răspuns:

Daca mergi la facultate acolo, poti incerca sa gasesti cazare la camin. E mult mai ieftin fata de chirie. Iar daca te angajezi, sigur te vei descurca. Nu ramane intr-o fundatura fara perspective. Eu oricum nu-i inteleg pe parintii care nu-si lasa/ajuta copiii sa-si traiasca visul, sa evolueze. La ce naiba le foloseste ca-i plafoneaza, e de neinteles. Fi-mea de abia a intrat la liceu si a zis ca facultatea vrea s-o faca "afara". Iar raspunsul meu a fost simplu: sigur, incercam sa rezolvam cu finantele necesare pana atunci.

| sweetys a răspuns:

Incerci, altfel nu ai cum sa iti dai seama, dar ia in calcul ca nu tot ce zboara se mananca, ai vazut doar o mica parte din oras, si ai stat cateva zile, nu poti sa bagi mana in foc ca vei avea aceeasi parere si dupa ce stai o luna sau un an. Poti ramane sa faci facultatea in orasul tau, sa te angajezi part time, strangi bani si te muti la Brașov dupa ce tarmini cu facultatea si iti cauti de munca. Sau incerci sa faci o lista cu lucrurile care te avantajeaza daca ai studia in Brașov si sa le-o dai/spui parintilor. Lista sa aiba ceva plauzibil la modul ca ai mai multe oportunitati de angajare etc. nu ca oamenii sunt faini si orasul e curat.
Si la faza cu angajatul, nu poti sa garantezi ca iti vei gasi un job din prima zi, banii nu se fac usor. Iar programul de la facultate nu iti va permite sa ai un job full time sau nu iti va permite deloc sa muncesti. Incearca sa gandesti mai realist, iar pentru tine fa o lista cu avantaje si dezavantaje.