Întrebare recomandată | kikomojojojo a întrebat:

Bună TPU! Nu prea am învățat mai deloc la școală cât am fost (din mai multe cauze pentru care mă justific degeaba căci totul este in trecut și cred că se poată să mi se răspundă cu un răspuns nu cu o întrebare cum că ce ai păzit până acum) mereu am așteptat momentul ca profesorii mei sa își facă treaba, da știu e o prostie să aștepți după alții, doar că nu prea m-a dus mintea când eram mai mică și așa a trecut timpul eu am rămas din ce in ce mai in urmă și știu că este greu sa recuperez, dar de ce trebuie sa îmi pun bariera asta? Adică că nu pot,de ce sa nu pot să învăț singură acasă cu o carte bine structurata și să mă facă să înțeleg materia? Vreau sa iau bacul,mereu am vrut, nu vreau sa știu că nu am făcut nimic în legătură cu asta pentru că x zicea că o să mă ajute și tot așa, nu am avut bani să cumpăr cărți nu aveam internet ca să zici că pot să mă informez(și când l-am avut nu știam că pot să îl folosesc in felul asta mereu am crezut că doar un profesor o să te facă să înțelegi materia pentru că asta mi s-a dat de înțeles și mi s[a și spus că pot să citesc o mie de cărți tot nu o sa le înțeleg),mereu am crezut că avem nevoie de profesori și am văzut într-o zi la televizor niste fete care învățau de pe calculator singure acasă ce voiau ele,atunci mi s-a aprins luminița, mereu mi s-a spus că nu pot acasă, la școală îmi ziceau că pot dar nu vreau, dar de fapt nimeni nu mă ajuta nici măcar cu un sfat cumpără cartea asta, uite vezi siteul asta, uite aplicația asta uite videoclipul ăsta, toți spuneau învața dar eu nu aveam pe ce și pentru că nu știam de unde sa am acel ceva, dar nici acum nu știu, de aia sunt aici. In vara după ce am terminat, atunci s-au găsit unchii mei să dorească să mă ajute cu un meditator. Omul a plecat mâncând pământul pentru că nu știam nimic nici chestiile de baza(pentru că da dacă nu știi din start ești lăsat baltă dacă ești timidă și batjocorita de toți nici nu îți vine să întrebi de vreun exercițiu), după ce a plecat omul face ei până acum de ce nu ne-ai spus și eu le-am spus că dacă era să mă fi ajutat m-ar fi adus sub aripa lor în București nu m-ar fi lăsat la coada vacii deși știau situația, de vina tot eu eram cum sa nu...astea au fost circumstanțele atunci nu știam importanta bacului și mai și credeam că până la urmă o să îl iau pentru că ni se spunea că e ușor doar că noi nu învățăm materia și de aia e așa greu nu zic nu că așa este dar te scoteau la tablă și rămâneai acolo daca nu știai toată oră până se termina. Întrebarea mea este, după ce a trebuit să mă justific pentru că am mai pus întrebarea asta atât online cât și față în față și mereu a trebuit să mă justific pentru că în loc de un răspuns am primit alte 100 de întrebări și cu rezultatul nu am ce să îți fac/nu știu, exista posibilitatea sa pot studia acasă din cărți și de pe internet deși nu știu practic mai nimic? Exista ceva ce pot sa îmi achiziționez să mă poată ajuta fiind la nivelul unui elev practic de clasa a V a? Am intrat pe mai multe siteuri am citit mai multe cărți și mereu mă împotmoleam spre exemplu la metoda lui Gauss de ce? Ceva atât de simplu nu pot sa îl înțeleg din carte?(mă refer la alea mai complexe dar in fine asta se aplica la tot odată ce nu pot trece de lucrul ăsta). De ce in tara asta daca te trezești târziu sau afli târziu îți dai seama târziu ești automat clasat ca cineva care atât a putut și pare că nu mai poate să facă nimic?(și că nu vrea că numai este capabil că) Daca răspunsul este da am fost la un liceul tehnologic profil mecanic dau bacul la biologie clasa 9-10 și am o carte excepțională și vreau să găsesc așa cărți și la română și matematică, câte ori fi daca îmi sunt de ajutor aș cumpăra orice, as face orice, am tăria și caracterul nu mă las cu una cu două, vreau sa fac ceva cu viața mea, mereu am vrut, îmi doresc din tot sufletul sa dau mai departe sa mai fiu odată într-o bancă și să studiez o carte, sa vorbesc cu un coleg. Stiu că pot și vreau dar vreau pe picioarele mele daca as avea cărțile sau lucrurile necesare cât să nu aud de la un profesor că nu știu chestiile de baza ar fi cel mai fericit moment pe care l-am trăit de până acum, mulțumesc că ai citit până aici sper sa mă poți ajuta și să mă înțelegi fara să mă critici prea mult, vreau critica constructiva totuși că de ce rea sunt sătulă

7 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns:

Buna,
Este foarte important să îți antrenezi memoria dinainte. Nu poți sta un an întreg fără să memorezi ceva, apoi să te apuci deodată să devorezi cărțile.Invata putin ..si des! si vei reusi sa-ti antrenezi memoria, apoi ai sa vezi rezultatele.

| AndrElle a răspuns:

Un consilier scolar!? E bine să discuți cu un diriginte. Ai nevoie de îndrumare, dacă vrei și vrei să înveți? vei asculta și te vei pune cu burta pe carte. Nu e niciodată prea târziu...

| kikomojojojo explică (pentru AndrElle):

Mulțumesc am discutat și cu un diriginte și cu profesori dar degeaba sunt nepăsători, mulțumesc mult pentru sprijin

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Buna. sunt pishologi si consilieri care te pot indruma spre metode usoare, ok nu ai avut unele posibilitati asta nu inseamna ca esti inapoiata. poate prinzi mai greu dar nu este sfarsitul lumii inca ai timp sa iti termini studiile big grin daca vrei ceva cu adevarat iti trebuie vointa si ambitie! munceste pentru ce iti doresti si vei obtine rezultate acum nu mai suntem in 2010..sa zici ca nu ai conditii..adica poti imprumuta de la cineva un laptop.un smartphone ieftin 500 de lei. reincarci cu 5 euro si te documentezi ..sunt si grupuri ce ajuta oameni care au nevoie ...nu este greu sa ceri un smartphone ..nu este o rusine ca nu iti poti permite sunt fel si fel de programe scolare ce iti permite gratuitate la asa ceva. IN ZIUA DE AZI GASESTI PE INTERNET ORICE ..sUCCES

| kikomojojojo explică (pentru AnOnImuSS1):

Am spus că nu am avut posibilități că nu am avut la trecut...

| kikomojojojo explică (pentru AnOnImuSS1):

Dar mulțumesc apreciez

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a răspuns:

Parerea mea este ca poti sa inveti, cand te impotmolesti la ceva poti cauta pe Youtube un tutorial exact pe ceea ce nu te descurci, o sa ti bati putin capul sa le cauti dar te poti descurca cu ele. Daca nu ma insel poti gasi chiar profesori ce predau cap-coada materia de bac.