| ezggggggd a întrebat:

O problema care tot persista de multi ani, nu inceteaza. Chiar nu exista vreo posibilitate sa-i indepartez? Eram copil nu stiam ce se intampla. Am incercat de atunci sa vorbesc cu parintii mei, insa ei sunt nepasatori si m-au distras de la problema. Au fost si multi implicati si povesti. Am vorbit cu persoane straine pe internet cand s-au legat de mine pe strada imitand persoana de pe internet. Persoanele fiind tigani. Apoi am inceput liceul cand si mai multi tigani s-au luat de mine. Dupa primul an de liceul am crezut ca am rezorvat problema, am schimbat liceul am vorbit cu persoana problema de pe internet si a spus ca nu va mai face. Insa 5 ani au continuat sa vina dupa mine spunand tot felul de povesti si iar s-au luat si altii de mine. Am avut probleme cu scoala, obligata sa renunt, amenintari, bataie, povesti. Dupa acesti 5 ani, au aparut la mine la poarta vorbind aceste "povesti" si au recunoscut ca ei erau, rudele unor persoane cu care am avut legaturi trecute, citind ce vorbeam cu alte persoane de pe internet. Iar am incercat sa vorbesc cu parintii mei, am mancat bataie, ma ameninta ca ma interneaza la nebuni ca "halucinez". Au mai trecut 5 ani, perioada in care au continuat, mi-au accesat electronicele, sters fisiere, furat conturi, vine la poarta sa urle cu ce vede pe ecranul meu. Am fost plecata cu mama mea, cand au facut aceste faze vechi de 12 ani, iar mama la fel reactioneaza, urla ca halucinez. Nu am la cine sa apelez, la politie nu stiu ce sa spun, familia mea ma acuza de probleme mintale, iar ei se distreaza distrugandu-mi viata de atatia ani. Numai vorbesc cu nimeni, m-am izolat si nu ma lasa in pace.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteleg ca esti deja majora.
Ia masuri drastice:
1. Schimbi parolele conturilor tale, pe care "le-au spart", dupa care iesi din cont si peste 2-3 zile intrii iarasi cu parola noua.
2. Intrii in setarile conturilor si scoti toate numerele de telefoane, e-mail-uri etc. care nu sunt ale tale.
3. Re-instalezi sistemul de operare (Windows). Si mai bine este daca instalezi un Linux Mint, care merge cu parola TA, nu se poate virusa /accesa fara parola.

Daca ai DOVEZI SIGURE, poti depune plangere la politie pentru hartuire si eventual si pentru accesare cibernetica neautorizata.

| xerxes1 a răspuns:

Halucinezi.

| xerxes1 a răspuns:

Mai lasa-l naibii de internet.

| Alexuţ02 a răspuns:

Probabil cumva ți-au dat un program care ți-a luat toate datele.

Bagă-ți Windows-ul iar la un prieten, și fă alt cont de Facebook, insta.

Nu prea am înțeles ce povești spun ei, dar ce fac acei oameni se numește abuz și cred că se poate pedepsii la poliție, dacă explici cum trebuie treaba și dai niște nume despre persoanele alea.

| alex_1918 a răspuns:

Nu prea inteleg despre ce este vorba. Sterge conturile care le ai. Nu ai nevoie sa discuti cu lumea pe care nu o cunosti.