| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, ştie cineva cum să scap de,, bâlbâială"? Am încercat să vorbesc mai clar si rar dar nu prea dă roade.

Răspuns Câştigător
| Jay1 a răspuns:

Încearcă să încetineşti ritmul atunci când vorbesti. Invata sa iti controlezi emotiile gandindu-te ca nu este nimeni atat de autoritar incat sa iti fie frica de el, nu te gandi la consecinte, nu te gandi la frica de a te balbai, pur si simplu fa lucrurile cu incredere.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru Jay1):

Mersi

| Jay1 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Cu plăcere mă bucur ca te-am ajutat.*

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Crezi ca exista niște formule magice pe care sa le spui și sa scapi de orce defect de vorbire așa simplu? laughing
Pai de ce ar mai exista logopezi atunci?

| gabriielaaa a răspuns:

Citeste cu voce tare cât mai mult încearcă să vorbești cât mai repede si na acum depinde de te bâlbâi de emoție este e cu timpul trece.

| ZPANIAA a răspuns:

Daca te balbai cand citesti in clasa cu toti colegii tai e destul de normal, incearca sa citesti singur acasa si poate iti dai drumul