| Giurgiuvesti a întrebat:

Sunt intr-o depresie si ma gandesc ca nu mai sunt acelasi pentru ca inainte nu ma gandeam la toate prostiile si ca nu mai am nici un rost in viata.As vrea sa uit chestiile astea dar nu pot incerc si nu reusesc, parca am in subconstient si subconstientul isi aminteste mereu automat. Plz Ajutati-ma! Funda! am 12 ani straight face!

Răspuns Câştigător
| Swaggggg a răspuns:

Incearca sa lasi gandurile negative in spate ai doar 12 ani nu trebuie sa gandesti negativ de pe acum, incearca sa iti ocupi timpu liber, iesi afara cu prieteni, citeste o carte, deseneaza sau joaca-te pe calculator...fa orice altceva in afara de a te gandii la prostii.incearca sa compui poezii sau chiar o piesa, canta, daca ai un animal de companie scoate-l la plimbare...sau daca nu ai roaga-ti parinti sa iti ia un animal care sa ai grija de el.happy Sper ca te-am ajutat cu ceva.

2 răspunsuri:
| Mokaxoxo a răspuns:

Eu am aceeasi problema (am 13 ani), imi amintesc totul si e foarte complicat.Dar nu cred ca e corect asta nu-i asa? Ar trebui sa ne bucuram de viata.Asculta muzica vesela, vizioneaza filmul preferat sau desenul copilariei tale.Fa tot ce-ti place, fii doar TU! Pe mine asta ma ajuta...
Succes!

| Mădă0611 a răspuns:

Buna! Nu ai cum sa uiti ceva ce ai mereu in minte, exemplu: nu te gandi la jocuri.

Ti-a venit vreun joc in minte? Daca da, sper ca intelegi cum functioneaza mintea, cat de cat. Ocupa-ti timpul cu altceva, evita prostiile, astfel n-o sa le ai in minte si n-o sa te sacaie tot timpul, ai grija de mintea ta ca orice informatii i-ai da, ea pastreaza tot, absolut tot, chiar daca nu iti amintesti chiar tot, fiecare detaliu e acolo.