| anonim_4396 a întrebat:

am 11 si mereu am fost o fire. mai indrazneata.
Bunica mea ma enerva si facea ca toate animalele cand faceam anumite lucruri, dar bine, avea dreptate.
Tatal meu era plecat si eram intr-o depresie continua. Ajunsesem intr-un stadiu in care. luam cutite de prin casa si ma gandeam sa ma tai cu ele,, nimeni nu ma suporta si aveam o viata teribila.
Acum, ma gandesc,,, Tu ai facut chestiile astea si vrei sa scrii in jurnal?' Adica, nu stiu, simt ca nu pot fi normala si niciodata nu pot sa fac anumite chestii, mi-e rusine cu mine.
Ce as putea sa fac sa trec peste, sa nu imi mai fie rusine cu mine? Am remuscari tot timpul si regret ceva lucruri...

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ca in multe familii cu adolescenti lipseste comunicarea!
In mod normal bunicii isi iubesc neconditiat nepotii. Uneori mai mult decat propii copii.Si ma bucur ca realizezi ca ii dai dreptate bunicii
Orice copil are nevoie de atentia parintilor.
Vorbeste cu tatal tau, vorbeste cu bunica ta.Asta tine loc de jurnal. Spune-i de probemele tale.Ei te vor intelege si impreuna veti gasi o solutie.
Chestia cu cutitele este o metoda de atrage atentia asupra ta.NU ESTE BINE!

| Mădă0611 a răspuns:

Jurnalul e cea mai proasta idee posibila cand vrei sa treci peste ceva, bine, daca ai de gand sa recitesti ce ai scris, altfel parca ar fi ok, desi tot o pierdere de timp ramane.
Orice ai fi facut, la momentul respectiv parea ceva ok, logic, corect, s.a.m.d., asa gandeai atunci, nu e doar vina ta ca gandesti intr-un anumit fel, nu trebuie sa dam vina pe oameni, dar nici sa ne pedepsim drastic pe noi, poti incerca sa repari ce se poate repara si te asigur ca o sa fii mai linistita decat scriind.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Roxin a răspuns:

Buna!

In primul rand, ar trebui sa iti doresti sa fi altcineva si sa nu mai repeti greselile astea.
In al doilea rand, esti la varsta la care nici nu ar trebui sa te gandesti la asa ceva. Dezvolta-ti mai mult personalitatea, stabilieste-ti un scop.
Cum crezi ca s-ar simti tatal tau daca ar stii ca iti faci rau? Crezi ca s-ar schimba ceva daca te tai pe maini? Te-ai gandit ca poate trebuie sa schimbi tu ceva si nu cei din jur? Gandeste-te la toate astea si cand faci o schimbare vizibila, te astept sa imi spui cum ti-a influentat inceputul de viata.
Seara frumoasa!

| fataciocolata a răspuns:

Da este o idee buna sa-ti faci un jurnal.

| Heliodor a răspuns:

Da, varianta unui jurnal este geniala. ideal este sa si intelegi cum te poate ajuta scrierea unui jurnal. Rostul lui nu este de a memora momentele zilnice. Printr-o sinceritate intima, trebuie sa scrii ce gandesti tu despre ce ti se intampla, astfel reusind sa te indentifici si sa afli miezul fiecarei probleme in parte ca apoi sa rezolvi nu efectul ci cauza. Multa bafta!

*** O problema interioara nu are ca remediu o solutie exterioara, deci lasa cutitelehappy mai degraba socializeaza

| Mediocre a răspuns:

Mai degraba as scrie pe pc sau in email pe un notepad si sa fie bine ascunse sa nu le citeasca nimeni.Scrisul ajuta, te face sa te eliberezi un pic de probleme... Treaba cu cutitele... n-o face. In primul rand gandeste-te ce naspa o sa fie pentru persoana care te-ar gasi pe jos plina de sange si mai trebuie sa si stranga. Nu mai incerca.Sansele sunt sa nu mori, o sa te doara maxim, o sa faci atacuri de panica, etc. O sa-ti faci si mai rau.
Gandeste-te ca mai ai ceva de trait, nu e asta sfarsitul...lucrurile se imbunatatesc cu timpul.Nici eu nu am fost fericita cand eram mai mica. Timpul le-a rezolvat pe toate si cu timpul mi-am schimbat imaginea despre lume.
Fa-ti prieteni noi, socializeaza si gandeste-te ca ziua de maine va fi mai buna.Si nu cred ca nimeni nu te suporta. Ti se pare tie. Intotdeauna cand intri in perioada pubertate e mai greu. O sa treci peste!

| aishastefi8 a răspuns:

Treaba cu cutitele nu e deloc bine si ar trebui sa nu iti mai treaca niciodata prin minte. Daca nu ai cui sa i te deschizi deschis si sa spui cuiva tot ce ai pe inima(cineva de incredere) poti scrie intr-un jurnal. Daca scrii intr-un jurnal nimeni nu te va incuraja dar poti fii sigura ca nimeni nu te va descuraja, trebuie sa ai grija sa nu citeasca nimeni jurnalul.Incearca sa faci chestii noi, iesi la o plimbare prin parc si elibereaza-ti mintea/gandurile happy