| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! A avut cineva și are anxietatea aia că trece timpul? Gen eu am 21 ani, merg spre 22 și simt că parcă ieri aveam 18! Asta se numește frica de bătrânețe?
Când eram mic mereu mă bucuram că împlinesc anii!
Și simt că viața trece pe lângă mine pur și simplu!
Depresie nu cred că am,cred că e doar anxietate! gen nu am tupeu sa mă tai pe mâini sau să mă spânzur sau chestii din astea, sau sunt rareori că mă gândesc că aș vrea să mor sau că viața nu mai are rost sau chestiile astea!
Nu mă plâng sau ceva de genul!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Este destul de normal, e o frica care apare imediat ce mai trece o decada.Din moment ce ai peste 20 de ani e logic ca o resimti, la fel cum o vei resimti si cand treci de 30, 40, 50 de ani si tot asa.

| Celestina003 a răspuns (pentru dullcat):

Cred că este cel mai normal raspuns... :/

| dullcat a răspuns (pentru Celestina003):

Apreciez. laughing

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E adevarat ce spui si tind sa cred ca oamenii au 2 astfel de anxietati legate de trecerea timpului in viata, in special barbatii, e criza varstei de mijloc pe care o ai eu stiu dupa 40 de ani si asta de care ne zici, de care nu cred ca scrie pe undeva, in vreun manual de psihologie, dar si eu am trait-o (fara vrajeala) cand aveam vreo 22-23 de ani, insa mi-a trecut!
Nu era o anxietate grava sau nevindecabila, sunt ganduri nasoale de neutilitate care trec in cateva zile sau saptamani.
Dar vezi ca aceste ganduri sa nu mascheze anxietatea ca pe o afectiune, daca e ceva trecator nu ar fi problema!

| StoicAnalysis a răspuns:

Asa se simte toata lumea care trece de fiecare deceniu. E ceva normal. Important este ca dupa ce termini de realizat fiecare scop pe care ti l-ai propus in trecut, trebuie sa iti creezi altele. In felul asta, nu prea te vei mai gandi la ani, ci la ceea ce ai de facut.

| Drake21 a răspuns:

Era un film unde erau intr-un laborator cativa oameni puscariasi conectati la niste aparate si infruntau cele m ai mari frici pentru eliberare ( doar ca majoritate mureau nu puteau invinge fricile lor in acea lupta care o creea computerul )si la unu ii era frica sa moara de batranete si computerul la facut batran si o murit fericit

| ALM2000RO a răspuns:

Nasol frate, înțeleg prin ce treci, la mine e fix invers: nu sufăr de anxietate socială dar în schimb am depresie de aproape 2 ani sad
Iar psiholoaga mea a fost în concediu de maternitate și reîncepem săptămâna viitoare după peste 2 ani de pauză, timp în care s-a agravat enorm depresia mea. sad
Îți recomand să-ți cauți un psiholog bun și să faci terapie, trebuie să mergi mai departe cu viața, nu te poți opri și trebuie să treci peste probleme cu ajutorul specialistului dar mai ales având voința și determinarea să-ți revii și să te pui pe picioare! Știu că e cumplită anxietatea socială, am avut un fost coleg din gimnaziu care a avut și nu s-a tratat și i-a apărut și depresie și acum e legumă dpdv psihic.
Am 23 de ani deci diferența dintre noi nu-i mare.

| Celestina003 a răspuns:

Asta e, toții trecem prin asta. Trebuie sa acceptam realitatea, sa profitam cat de mult putem de singura viata pe care o avem, si sa incercam sa fim curajosi si lipsiti de regrete in fața morții.
Eu cred ca constientizarea faptului ca avem o singura viata ne ajuta, pentru ca astfel putem sa o traim cu adevarat, gustand-o din plin.
Cred ca se numește anxietate temporală? Ceea ce spui tu.
Timpul trece repede atunci avem o ocupație (atunci când nu aștepti, atunci când te distrezi. )
Timpul trece greu dacă stai cu ochii pe ceas sau nu ai o ocupație. Si mai ales când aștepți ceva.
Dar de ce e ok sa fi copil? În primul rând ...nu sunt trecuți prin viață si nu sunt evoluații, eu nu as mai vrea să fiu din nou mică si prostuță.

Este din cauza planetei ...completeaza o orbită ( se invarste) in JURUL SOARELUI in 365 de zile ai 21 de ani.
Pe alta planete ai fi avut alta vârstă
Pe mercur ( 88 de zile 1 an ) ai fi avut 90 de ani.
Venus ( 225 zile 1 an ) ai fi avut 35 de ani.
Marte ( 687 de zile 1 an ) Ai fi avut
12 ani
Jupiter ( 4332 de zile 1 an ) ai fi avut 1 an.

Saturn ( 10. 7599) 8 luni
Uranus 3 luni
Neptun 1 luna

| Drake21 a răspuns (pentru Celestina003):

Tare eu am planeta Mercur, adumi si mie o cana de apa copilarolling on the floor)))))))))

| Celestina003 a răspuns (pentru Drake21):

De ce ai planeta mercur? Trăiești pe Tera, eu am zis că dacă am fi trăit si ar exista sanse de viață pe alte planete.

| Drake21 a răspuns (pentru Celestina003):

Eu cred ca exista viata si pe alte planete

| Turbo223 a răspuns:

Mda fac 20 de ani luna viitoare. Parca de la 18 ani trece timpul mai repede ca niciodata sad

| DorinaK a răspuns:

Nu mai pleci sa culegi capsuni?

| nyoentox2002 explică (pentru DorinaK):

Nu știu exact că s-ar putea sa mă duc cu unchimio în Elveția, oricum nici la căpșuni nu greu daca nu te apleci, în sere e mai bine

| DorinaK a răspuns (pentru nyoentox2002):

Corect.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Frate. sincer sa fiu incep sa regret ca am intrat pe acest site. Ce invatam oare din astfel de relatari? Rezolva-ti problemele la cei care sunt competenti sa te sprijine. Parca am fi la stirile Pro-Tv.

| DorinaK a răspuns (pentru Voinescu_Catalin_):

Chiar nu inteleg ce cauti tu aici!

| alx1344 a răspuns:

Înțeleg cum te simți. Mulți oameni trec prin această anxietate a trecerii timpului și a îmbătrânirii. Este normal să simți că timpul trece repede și că anii trec rapid. Este important să îți amintești că fiecare etapă a vieții are frumusețea ei și că fiecare an aduce oportunități noi și experiențe valoroase. Încearcă să te concentrezi pe prezent și să te bucuri de fiecare moment. Dacă simți că anxietatea devine copleșitoare, poate fi util să vorbești cu un specialist în sănătate mentală care te poate ajuta să gestionezi aceste emoții.