| SimySimy a întrebat:

Buna TPUhappy sunt intr-o situatie foarte dificilacryingsunt in clasa a8a si dupa cum stiti, anul acesta v-a tb sa dau examenul pentru liceurolling eyes. ei bine.problema este ca, nu stiu pe ce profil sa merg.eu as vrea pe filologie... dar am auzit de la cineva ca daca mergi pe filo, pe urma nu mai poti merge la facultati tehnice.va tb sa megi la facultatea de filologiesadsi cum bine stiti, in romania nu prea poti face mare lucru. oricum nu am de gand sa raman in tara. dar nu poti pleca din prima in alta tara.va tb sa muncesti pentru inceput in romaniastraight face. deci spuneti-mi daca stiti ce sa fac? cum e la filologie? la ce se da bac? ce materii? va rog help meee! faza e ca mama mea ma indruma sa merg pe stiinte ale naturii.pe ce se bazeaza? la ce se da bac? cam ce orar ar fi? va rog cat mai multe detaliibig grinbig grinbig grin si nu incepeti cu: in viata tb sa faci ce iti place. ce vrei, pentru ca nu merge asa! va rooog ajutorbig grinbig grinsi... daca stiti, la ce facultati se poate intra dupa terminarea liceului cu profil de filologie?

6 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Recomand ceva la vreun grup școlar feroviar, la ce română de baltă ai în a 8-a.

| ganton a răspuns:

Ba poti da la orice facultate daca te pregatesti pentru admitere.

| Chitimus a răspuns:

Eu sunt la Stiintele naturii acum. La bac se da Mate M2, Romana, si 2 din trei: biologie, chimie si fizica. O sa ai cam 2 ore de Biologie, 2 ore de Chimie si 3 ore de fizica pe an + plus un optional pe care eu l-am avut la chimie. Asta intr-a 9-a si a 10-a.
Mie imi pare un rpofil accesibil desi regret ca nu m-am dus la mate-info (chiar mate-info bilingv). As fi avut mai multe posibilitati dar nu am constientizat asta la momentul ala.
Daca iti place engleza du-te la mate-info bilingv. Nu e asa de greu precum se zice. Serios.
La filologie si mie mi-ar fi palcut pentru ca voiam sa dau la jurnalism. Dar nu m-a lasat maica-mea. Tu zici ca mama ta,, te indruma", ei bine, la mine nici nu a vrut sa auda. laughing
Succes si astept sa ne zici ce te'ai hotarat. ^^

| SimySimy explică (pentru Chitimus):

Pai...stii.,.mie nu imi place matematica si in scoala mea chimia nu prea se face decat cand isi aduce aminte profa ca mai are si ore de facutlaughingserios.si.de asta eu as fi vrut sa merg pe filo.dar pe urma mi-e frica pentru ca maikmea zicea ca daca te duci pe filo tb neaparat sa faci fac de filosadsi acu.na.nu stiu ce ar tb sa faclaughingsincer sunt intr-o situatie foarte nashpa.si cum ziceai si tu, as da bilingv-ul la engleza.nu se stie niciodata. poate o sa il iau.dar mie nu imi place deloc matematica, chimia asa si asa, biologia nu e punctul meu forte iar fizica...la noi in clasa profa vb cu peretiilaughingdeci:NU STIU CE SA FAC!crying

| Chitimus a răspuns (pentru SimySimy):

Materia de la mate, chimie, biologie, fizica nu are nici o legatura cu ce faci in generala. De obicei profesorii iau materia de la 0. La biologie de exemplu materia e foarte putin asemanatoare cu cea dintr-a 7-a dar chiar daca nu ai facut nimic atunci nu e bai. Termenii sunt mult mai diferiti (chiar la asta invatam acum ^^). Chimie anorganica, adica ce ai facut tu intr-a 7-a si a 8-a mai faceti doar intr-a 9-a si in a 12-a, chimia organica fiind mult mai logica si mai simpla. Despre fizica nu stiu ce sa zic. Profesorii oricum predau toate formulele si poti sa recuperezi foarte usor.
Cat despre Bilingv, eu iti recomand cu caldura sa il dai. Chiar daca il pici nu e o tragedie, iar daca il iei o sa fii mai increzatoare cand o sa dai examenele alea la romana si mate sau cum mai e acum. Cel putin asa s-a intamplat la prietenul meu. + ca daca nu iti place la stiintele naturii nu o sa poti sa te transferi la Filo Bilingv fara testul asta. E bine sa il ai macar dat, daca nu si luat.
Ideea e ca de la Stiintele naturii poti sa te orientezi spre aproape orice facultate, pe cand un profil gen Filologie sau Stiinte Sociale iti ingradesc mult optiunile. De ex. De la un profil de Stiintele Naturii poti sa te duci lejer spre Jurnalism sau Litere sau orice altceva, pe cand de la Filologie e foarte greu sa te duci la Medicina. Farmacie, Inginerie, chestii de astea.
Alegerea iti apartine, da' gandeste-te bine.
Daca nu iti place biologia si chimia si nu esti dispusa sa le inveti du-te la mate-info bilingv. O sa se puna accentu pe fizica, ce-i drept, dar nu e o problema

| Patrisia666 a răspuns:

Pai de ce nu alegi stiinte socile.ai mai multe posibilitati la facutate.si orele sunt aproapte ca la filo.numai ca faci istorie si geogra 4 ore, faci mate pana in a12a,istorie engleza 2 ore engleza 3 ore franceza 2 latina 1.si bacu nu se da din mate numai din romana istorie.sau geografie engleza