| ionutrusu1122 a întrebat:

Buna TPU, sunt un baiat de 14 ani in toamna o sa fie primul meu an de liceu!
As vrea va rog sa imi dati niste sfaturi cum as putea sa ma integrez in noul colectiv.
Fiind singur intr-un oras mare o sa imi fie de folos!
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Hm... trebuie să recunosc, o să fie dificil la început. Dar gândește-te că în aceeași oală cu tine sunt și ceilalți elevi. Nimeni nu cunoaște pe nimeni. Sunteți toți aduși la grămadă din diferite școli - ăsta e singurul lucru pe care îl aveți în comun.
Probabil că o să fie greu să te integrezi la început, dar nu o să fii singurul. Mie, de exemplu, mi-a luat o săptămână întreagă să-mi găsesc un prieten în clasa a noua. Până atunci, am stat în bancă cu cine apucam și mă băgam în conversații întâmplătoare, doar ca să nu mă simt „pe dinafară". Totuși, dacă vrei să te integrezi ușor, caută niște oameni care au aceleași preferințe/pasiuni ca tine. De exemplu, eu m-am împrietenit cu un băiat, pentru că l-am auzit vorbind despre calculatoare, așa că m-am băgat și eu în discuție. Și tot așa.
Ține minte: chiar dacă nu îți găsești niște prieteni la început, nu dispera. Din experiența mea, fiecare elev își găsește un grup de prieteni la un moment dat. Pentru că, la naiba, sunteți colegi. Stați patru ani în aceeași clasă. O să fiți nevoiți să interacționați în fiecare zi, chiar și pentru lucruri minore ca împrumutatul unui pix sau rezolvarea unui proiect. Am avut colegi care în primii doi ani de liceu nu vorbeau cu nimeni (erau mai timizi de fel), dar în al treilea an au căpătat ceva curaj și s-au integrat într-un grup. Pentru că, cel puțin la mine la liceu, copiii erau împărțiți în grupuri. Cred că așa e peste tot. Cine se aseamănă se adună.
Sfatul meu să găsești niște oameni care au aceleași înclinații ca ale tale. Asta poate dura o săptămână, o lună, cine știe. Dar orice contează este să nu te dai bătut.
Îți urez o zi bună!