| StrawberryFieldsForever a întrebat:

happy va rog sa imi dati cateva sfaturi. In toamna intru intr-a noua si nu stiu ce sa fac, ca sa ma integrez mai usor. In clasa unde voi fi o sa fie un singur baiat pe care il cunosc, in rest-necunoscuti. Tin sa mentionez ca sunt un pic introvertita, timida si de obicei nu spun ceea ce gandesc. As fi foarte fericita daca mi-ati putea da niste sfaturi in legatura cu cum sa ma comport si cam asa ceva, cum ar fi, daca oamenilor le place sa li se zambeasca etc. Multumesc oricum, sa aveti o seara fabuloasa ^-^

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde mult si ce fel de colectiv prinzi. Daca prinzi oameni ok si deschisi o sa te simti bine. Fii sociabila, zambeste, vorbeste cu toti, glumeste cu ei, amesteca-te in discutii in pauza unde vezi grupuri nu sta singura in bancuta. La inceput poti sta cu baiatul pe care-l cunosti in banca ca sa nu te simti asa singura si pierduta acolo.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Nu e chiar asa greu sa te acomodezi cu noii colegi la liceu. Ai sa vezi, la inceput toti au emotii deci daca esti prietenoasa si amabila o sa te intelegi bine cu toti.
Si ai sa vezi ca o sa fie chiar mai usor si mai amuzant ca in clasa I sa iti faci prieteni big grin
Deci fii amabila, ajuta-i daca au nevoie si nu rade de nimeni/nu fii rautacioasa cu ei. Acestea sunt cele mai importante lucruri. Daca esti prietenoasa atunci o sa vina ei la tine, nu o sa trebuiasca sa te duci tu la ei, daca intelegi ce vreau sa spun...
Acum nu conteaza cum ai fost in trecut, conteaza doar cum incerci sa pari in prezent. Daca iti vezi de treaba ta si daca nu ii jignesti atunci o sa-ti faci prieteni cati doresti.
Bafta! smug

| CristinaCriss18 a răspuns:

Buna!
Si eu am intrat in a9 a anul acesta la liceu si in clasa mea nu cunosc pe nimeni.
Si eu sunt destul de timida dar uneori e mai bine sa fii asa, in prima zi o sa fie mai greu pana va acomodati apoi usor usor iti vei face mult prieteni. Stiu asta de la alte prietene care si ele au fost a9 a si se simteau intr-un fel diferite dar din contra ai sa vezi ca la liceu vei intalni diferite persoane si ai sa te intelegi minunat cu ele. Chiar daca tu esti mai timida ceilalti sigur te vor baga in seama si vor vorbi cu tine. O sa fie bine, pentru ca si eu asa am sa fac!

Multa bafta!