| HelloImJosephine a întrebat:

Cum e la liceu? In toamna incep si eu liceul si sincer mi e frica. Mi e frica, ca n am sa ma integrez in colectiv. Cum fac sa reusesc sa ma integrez si sa-mi fac prieteni?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult mai bine decât in generala DACĂ intri la un liceu bun. La un liceu prost e plin de drogați, de aurolaci, de fete insarcinate la 15 ani. Nu zic ca sunt oameni răi, dar au anumite probleme de caracter si altele, iar sa iti faci prieteni ar fi greu. La un liceu bun o sa gasesti oameni mișto si o sa se faca mai multe activitati. Nu vreau sa mi se atraga atentia! Nu spun ca e alb si negru. Exista si oameni misto la liceele proaste cat si oameni nasoi la liceele bune, asta e clar.

Dar daca e sa ai vreo motivatie sa inveti, aceasta ar trebuie sa fie oamenii cu care te vei intalni. Notele, școlile... irelevante, dar gândește-te cu ce oameni vrei sa iti petreci timpul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curaj happy Nu-i cine știe ce. O să te obișnuiești cu timpul. E ca la generală, doar că mai mulți copii.

| NonZarek a răspuns:

Cum a spus și persoana dinaintea mea, fi tu, însă nu exagera cu lucrul acesta, adică dacă ești de ex foarte foarte vorbăreț, asta va fi o problema, maia ales ca prima impresie întotdeauna e importanta ori unde ai merge.

Încearcă sa nu te afirmi, ca cine ești tu și ce poți, fi chill, la locul tău, dar nici tăcut, adică sa da I impresia ca ești rușinos sau the quaiet kid, ca atunci vor vedea avantaj și se vor folosii de asta încercând sa te intimideze. Trebuie sa te balansezi oarecum, adică sa nu fi nici tăcut da nici vorbăreț.

Sa fi normal, prietenos, sa nu fi egoist sau nesimțit, cum am zis, prima impresie contează.

Vor fi ăștia mai smecheri care se cred ca și gangsterii aia din seriale sau filme și vor încerca să te sperie sau se te ia la mișto, dar dacă nu I lași sa facă asta, vor vedea ca nu au șanse cu tine și te vor lăsa.

De făcut prieteni, îți vei face, nu te stresa pentru asta, nu încerca să pari disperat și sa te împrietenești cu toată lumea, lasă să curgă de la sine, vei vedea asta în momentul acela, degeaba îți faci de acum scenarii ca în proporție de 95% sunt inutile și neadevărate.
Vei vedea ca iti vei face prieteni lejer pe ce I care sunt ca și tine, ști vorba aia, cine se aseamănă se aduna, e chiar adevărată, eu asa am pățit, în prima sapt nu am vb cu nimeni și nu prea puteam sa ma bag în discuție cu ei, dar după au început și ei sa vorbească și prin diferite ocazii am început sa vorbim, nu vei reușii sa fi prieten cu toată lumea, doar dacă ești tipul acela popular din oraș pe care îl știe toți.

Dacă vi de la tara la oraș, chill, o sa vezi ca e diferit colectivul, vei avea impresia ca ai nimerit într-o alta lume, dar sentimentul e ușor plăcut și te vei obișnuii repede, vei învata multe și te vor maturiza.

Și sa nu uiți, nu fi fricos da nici Mr viteaz, nu te încăiera cu oricine daca nu cunoști persoana aia, în oraș de obicei toată lumea se știe cu cineva, și când e vorba de scandal, ei niciodată nu se duc singuri, își aduc prietenul ca să le apere spatele. Majoritatea e doar gura de ei, vor sa se afirme în fata ta și sa îți arate ca ei sunt big daddy dar cum ți am zis mai sus, nu trebuie sa te lași intimidat de ei. La liceu trebuie sa ai tupeu și curaj când e nevoie, dar sa fi educat.

Va fi fain și frumos, o sa vezi!

| HelloImJosephine explică (pentru NonZarek):

O sa incerc, mersi de sfaturihappy

| NonZarek a răspuns (pentru HelloImJosephine):

Cu plăcere!

| NonZarek a răspuns:

App scuze ca am folosit genul masculin, am văzut abia acum ca te cheamă Josephine, dar ce am spus mai sus se aplica și la fete.

| BL4J a răspuns:

Fii tu însuți doar!
Dacă vei vi tu însuți și nu te vei crede mare probabil te vor lu-a la mișto la început dar mai mulți vor păți ca tine și așa îți vei putea face din acei prieteni!
Nu trebuie să bagi în seamă!
Fi tu însuți doar și oameni te vor aprecia așa cum ești tu!
Mai ales dacă vrei să ai o iubită...
Sau dacă un coleg vine cu tine la același liceu e și mai bine!
Sper să te descurci și ai încredere în tine happy